Boeing, 777X ailesinin ilk üyesi olacak olan 777-9’un kesin konfigürasyonunun tamamlandığını duyurdu. İmalatçı, 777X ekibi bu önemli tasarım aşamasına, yeni uçağın konfigürasyonunu en iyi hale getirmek amacıyla müşterisi olan havayollarıyla ve ana tedarikçilerle yakından çalışarak ulaştı.

777X ailesi, her ikisi de pazar ihtiyaçlarına ve müşteri tercihlerine göre tasarlanmış olan 777-8 ve 777-9’u içeriyor. 777-8 ve 777-9, A350’ye kıyasla menzil, taşıma kapasitesi ve yakıt harcaması bakımından önemli ölçüde avantaj sağlıyor.

“BİRLİKTE ÇALIŞTIK”

Boeing Ticari Uçaklar 777X Programı Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Bob Feldmann, “Bu önemli aşamaya ulaştığımız bu noktada havayollarını ve endüstri ekibini bizimle yan yana görmek harika.  Ekip, programı bu aşamaya getirebilmek için yerine getirilmesi gereken tüm gereklilikleri sağlamak amacıyla disiplinli bir çalışma süreci yürüttü” dedi.

Kesin konfigürasyon aşaması, uçağın kabiliyetini ve temel tasarımını son haline getirmek için gereken çalışmaların bitişini temsil ediyor. Uçağın gereklilikleri yerine getirdiğinden emin olmak için rüzgâr tüneli test sonuçları, aerodinamik performans ve yapısal yükler de değerlendirmeye alınıyor. Bu, 777X ekibinin parçaların detaylı tasarımına, montajına ve uçağın diğer sistemleri üzerinde çalışmaya başlamasına olanak sağlıyor. Ayrıntılı tasarımlar tamamlanıp piyasaya sunulunca üretim başlayabilecek.

Feldmann, sözlerine şöyle devam etti:  “Program tam da istediğimiz noktada. Uçak ve üretim sistemi planladığımız şekilde ilerliyor ve müşterilerimize olan taahhütlerimizi yerine getirmeye odaklanmaya devam ediyoruz”.^

YÜZDE 12 YAKIT TASARRUFU

777X, rakibine kıyasla yüzde 12 daha az yakıt tüketimi ve yüzde 10 daha düşük işletme maliyeti sunarak dünyanın en büyük ve en verimli çift motorlu uçağı olacak. 777X ayrıca kabin yenilikleri ve yolcu konforunda artış sağlayacak.

777X programı, dünya çapındaki altı müşteriden toplam 320 adet sipariş ve taahhüt aldı. Üretimin 2017’de başlaması planlanıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.