Amerikalı üretici Boeing sadece uçaklar ile değil hava savunma sistemleri ile de çağ atlatmaya hazırlanıyor. Boeing tarafından geliştirilen HEL MD, askeri hava savunması konusunda yeni bir çağa girdiğimizin haberini veriyor.

Amerikan Boeing şirketi ülkemizde daha çok sivil yolcu uçaklarıyla tanınsa da, gerçekte çok geniş bir yelpazede teknoloji üreten eski bir kuruluştur. Havacılığın yanı sıra uzay ve askeri teknoloji konularında da büyük bilgi ve patent birikimine sahiptir. Yüksek güçlü lazerler de şirketin çok eskiden beri ilgilendiği konuların başında geliyor.

1980’lerde ABD başkanı Ronald Reagan döneminde başlatılan Yıldız Savaşları Balistik Füze Savunma Kalkanı Girişimi doğrultusunda bu alandaki çalışmalarını hızlandıran Boeing, devlet ve kamu nezdinde projeye duyulan ilgi söndükten sonra bile bu konudaki araştırmalarına ara vermedi.

Boeing tarafından hava savunması için geliştirilen ilk deneysel lazer silahlarından biri, bir Boeing 747 uçağına monte edilmiş Yüksek Güçlü Lazer (High Energy Laser – HEL) ile hayli ilgi çekmişti. Ancak bu araç ve taşıdığı lazer silahı hem çok karmaşık, hem de seri üretim için çok pahalıydı. Bu yüzden de şirket dikkatini daha küçük ve ucuz çözümlere yöneltti.

HEL MD (High Energy Laser Mobile Demonstrator – Yüksek Güçlü Lazer Mobil Deney Aracı) işte bu çalışmanın ürünü ve uzun zamandır test ediliyor. Bu araç basitçe büyük bir askeri kamyon tarafından taşınan çok güçlü bir laser kaynağından oluşuyor denebilir. Radar ve çeşitli kameralar yardımıyla hedefleri tespit eden HEL MD, onları takibe alıyor ve tepesindeki laser silahıyla devamlı ışın göndererek imha ediyor.

Aracın taşıdığı deneysel laser silahı 10 Kilowatt gücünde, ancak ileride 70 Kilowatt gücünde bir modelin de üretilmesi planlanıyor. Laser gücünü araçtaki lityum-iyon batarya paketlerinden çekiyor. Bu bataryalar ise aracın arkasındaki bir dizel jeneratör tarafından şarj ediliyor. Yani aracın mazotu olduğu sürece gelen hedefleri vurmaya devam edebilir.

Tepedeki lazer silahı bilim-kurgu filmlerindeki gibi tek atışta hedefi buharlaştırmıyor, filmlerdekinin aksine lazer silahları asla o etkiye sahip değildir. HEL MD içindeki operatör bir dizüstü bilgisayarve Xbox oyun kumandası ile hedeflere yapılan atışları kontrol ediyor. Silah hedefe kilitlendikten sonra bir süre onu takip etmek ve ışını tam aynı noktada tutmak zorunda. Gelen hedefin yakıt tankı ya da içindeki cephane ısıdan tutuşarak patlıyor ve böylece imha ediliyor.

Şirket HEL MD’nin son testlerini olabildiğince sisli, yağmurlu ve rüzgarlı bir günde gerçekleştirmiş. Çünkü bu şartlar lazerlerin en fazla enerji kaybettiği, en dezavantajlı oldukları koşullar. HEL MD bu koşullarda bile 150 civarındaki hedefe başarılı atışlar yapmış. Bu hedefler insansız hava araçları, güdümlü füzeler ve havan mermileri gibi gayet değişken tehdit kaynaklarından oluşuyor.

Boeing bu tür araçların yakın gelecekte uçaksavar top ve füzelerinin yerini alacağını düşünüyor. Sadece uçaklara karşı değil, havadan ve hatta zemin seviyesinden gelen her tür tehdide karşı bölgesel savunma yapabilmesi, yüksek güçlü lazer silahlarını çok avantajlı kılıyor. Bu testlerde başarılı olduktan sonra, Boeing’in bu silahları Amerikan donanmasının yeni nesil savaş gemileri için de üretmeye başlaması bekleniyor.

(Technopat)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.