İnsansız Hava Araçları’na (İHA) karşı en iyi saldırı yöntemi nedir? İnsansız hava araçlarının cephe hattındaki kabiliyetleri arttıkça tekrarlanan soruya Boeing’den yanıt lazer silahı ile geldi.

Boeing tarafından dün duyurulan yeni kompak lazer silah sistemi, benzer sistemlerde olduğu gibi yüksek miktardaki enerjiyi tek noktaya odaklayarak hedefin imha edilmesi amaçlıyor. Sistem insansız hava araçlarının özellikle kuyruk dikmesini hedef alarak hareket kabiliyetini yok etmeye yönelik bir saldırı gerçekleştiriyor.

Yoğun lazer ışınımına maruz kalan kuyruk parçasının bu saldırıdan sonra görevini yerine getirmesinin çok zor olduğunu belirtilirken hedef noktası seçiminin en etkin sonucu verecek şekilde planladığı eklendi. Yüksek miktarda enerjinin odaklanacağı nokta ile toplam temas süresinin ise 15 saniye olması yeterli zararın verilmesi için yeterli olduğu belirtildi. Ayrıca lazer ışınlarının gözle görülemeyecek olması ve herhangi bir ses oluşturmamasından dolayı saldırı noktasının tespitinin güç olduğu açıklandı.

Daha önce yine Boeing tarafından geliştirilen ve kamyon kaidesine monteli olarak kullanılan lazer silah sisteminden geliştirilen ve deniz kuvvetleri tarafından kullanılacak sistem daha önceki sistemden daha küçük olmasına rağmen yüksek başarı ile görevini yerine getirebiliyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.