Alman Wifka detektif bürosu, Ukrayna’da Temmuz ayında Malezya Havayollarına ait  Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yapan Boeing 777 tipi yolcu uçağının düşürülmesiyle ilgili bilgi verene para ödülünü 47 milyon dolara kadar arttırdı.

Lenta.ru sitesinde yer alan habere göre, özel detektif Josef Resh, “Uçak kazasından sorumlu olanların suçunu ıspatlayan kanıtlar için 30 milyon dolar ödül verilecek. Daha 17 Milyon dolar ise bazı ülkelerin araştırma sonuçlarını gizlediğine veya engellediğine dair bilgi için verilecek” dedi.

Para ödülü olarak belirlenen 17 milyonun, Boeing uçağının sefer numarası olan MH17’den yola çıkarak belirlendiğini kaydetti.

Detektif bürosuna binlerce mektup, yüzlerce telefon ve onlarca resmi yazışmanın geldiğini anlatan Josef Resh, “İlk başta ilgimizi yaklaşık 10 kaynak çekti. Şimdiki aşamada ise sadece 5 kaldı. Günümüzde bilgi verenler ile görüşmeleri sürdürüyoruz. Biz, ikinci Edward Snowden’i arıyoruz” diye konuştu.

Söz konusu inceleme için kimin para ödediği açıklanmadı.

Alman Wifka detektif bürosu, genelde ekonomik suçlarla ilgileniyor.

17 Temmuz tarihinde Amsterdam – Kuala Lumpur seferini yapmakta olan Malezya Havayollarına ait MH 17 sefer sayılı Boeing B777-200ER tipi yolcu uçağı Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde Rusya sınırına yaklaşık 40 kilometre mesafede düşürüldü. Uçakta olan 15’i mürettebat, 298 kişi hayatını kaybetti.(QHA-Kırım Haber Ajansı)

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.