Boeing yeni nesil bio yakıt çalışmalarında tütün kullanacak.

Amerikalı uçak üreticisi Boeing, Güney Afrikalı havayolu şirketi South African ve Hollanda’lı hava araçları için bio yakıt üreten SKYNRG yeni çeşit bir tütünden bio yakıt üretip kullanma konusunda beraber çalışma kararı aldı.

Bio yakıt çalışmasında tütün üretimi Güney Afrika Cumhuriyetinde gerçekleştirilecek ve üretilen bio yakıtı Güney Afrika Havayolları kullanacak. Üretilecek bio yakıtın, fosil kökenli uçak yakıtına oranla yüzde 80 daha düşük emisyona sahip olacağı düşünülüyor.

SkyNRG şirketi Güney Afrika cumhuriyetinde test üretimi için çalışmalara başlarken yeni üretilen bu hibrit tütün çeşidinin sahip olduğu değerler itibarıyla bio yakıt üretimi için uygun olduğunu açıklarken Güney Afrika Havayolu ise yapılacak çalışmaların hem ülke ekonomisine hem de şirkete sağlayacağı katkıların kısa ve uzun vadede önemli miktarda olacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Havacılık sanayisinde 2011 yılından beri kullanılan bio yakıt konusunda uzun süredir çalışmalar yürüten Boeing yakın gelecekte bio yakıtın tüm ticari uçuşlarda kullanılacak seviyede yaygınlaşacağını tahmin ediyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.