Japon sanayi devi Mitsubishi tarafından üretilen bölgesel yolcu uçağı pazarının yeni üyesi Mitsubishi Regional Jet (MRJ) ilk uçuşunu başarılı şekilde gerçekleştirdi.

Daha önce bir kaç kez ertelenen ilk uçuşun ardından şirket yetkilileri geleceğe umutla baktıklarını ve bölgesel uçak pazarında artık kendilerinin de var olduğunu söylediler. 1960’larda geliştirilen NAMC YS-11 uçağından sonra Japonlar tarafından geliştirilen ilk yolcu uçağı projesi de olan MRJ aynı zamanda Japon ulusu içinde ayrı bir anlam taşıyor.

Baş test pilotu Yoshiyuki Yasumura uçuş sonrasında yaptığı açıklamada rüzgarlı bir günde gerçekleştirilen uçuşun uçağın dengesinin de ne kadar yüksek seviyede olduğunu gösterdiğini söyledi.

1513928318350033989

Orta menzilli bölgesel jet pazarının yeni üyesi olarak piyasada yer edinmeyi hedefleyen MRJ’nin piyasadaki rakipleri ise Brezilyalı üretici Embraer’in 190 serisi, Kanadalı üretici Bombardier’in CS100 serisi yer alıyor. Ayrıca Rusya tarafından Sovyetlerin dağılması sonrasında geliştirlen Sukhoi Superjet 100 projesi de MRJ projesinin rakipleri arasında yer alıyor.

2034 yılına kadarlık süreci dair yapılan tahminler 4,360 uçaklık bir pazarın var olduğunu gözler önüne sererken bu pazarın büyüklüğü ise yaklaşık olarak 135 Milyar dolar seviyesinde. Mitsubishi firmasının hedefi bu pazarın %27’lik dilimini ele geçirerek yaklaşık 40 Milyar dolarlık bir pazara ulaşmak.

Ekonomik ve konforlu uçuş sloganı ile pazarlanan MRJ ailesinin liste satış fiyatı 46,3 milyon dolar ile 47, 3 milyon dolar arasında yer alıyor. 70-90 yolcu kapasiteli olarak planlanan MRJ ailesi hava yollarının tercihi ile daha geniş koltuk aralıkları ile 50 koltuk ile dahi maliyet etkin uçuşlar gerçekleştirilebileceği iddia ediliyor.

Şirketten yapılan açıklamada 100 koltuk üzerindeki kapasiteleri ile A320 ve B737 serisi ile rakip olmadıklarını bu grup ile rekabet edecek koltuk kapasitesine yaklaşan sadece Bombardier’in CS300 projesi olduğu dile getirildi.

Şirket şuana kadar çoğunluğu Birleşik Amerikalı şirketlerden olmak üzere 223’ü kesin 184’ü opsiyonlu olmak üzere toplam 307 uçaklık sipariş almış durumda.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.