Kıymetli tayyarecimiz Vecihi bey bizzat inşa ettiği bir tayyare ile saatlerce İstanbul’un üstünde uçtu.

Vecihi İstiklal muharebesinden sonraki devrin büyük kahramanlarından biridir. Bu ateşli genç dişinden tırnağından artırdığı üç beş kuruşla meydana getirdiği tayyare ile insan kabiliyetinin nelere kadir olduğunu ispat etti.

En son sistem aletlerle mücehhez fabrikalardan çıkan tayyare ile Bahrımuhiti geçen Lindbergler, Kostlar ve Belantlar, bizim Vecihi’mizden daha büyük kahramanlıklar göstermediler.

Vecihi her türlü teşvike ve yardıma layıktır.

Bu okuduğunuz yazı, 84 yıl önce İstanbul semalarında kendi yaptığı uçağı ile uçan ve de sonrasında dönemin Çekoslavakya’sında yaptığı uçağa uçabilirlik sertifikası alan Vecihi HÜRKUŞ’un başarısını anlatan gazete kupüründen bir alıntıydı. 27 Eylül 1930’da İstanbul her zamanki günlerinden birine uyanıp çok daha başka bir gün yaşayarak gördü yeni günü. Kendi imkanlarıyla ürettiği VECİHİ K-XIV uçağının ilk uçuşunu 27 Eylül 1930’da İstanbul’da gerçekleştiren Vecihi HÜRKUŞ, ilerleyen dönemde uçabilirlik sertifikası da almasının sayesinde ilk Türk üretimi uçağı gökyüzüyle buluşturmuş oldu. Daha öncede pek çok uçak üretimi gerçekleştiren Vecihi HÜRKUŞ’un uçabilirlik sertifikasına kendi üretimi ilk uçağı olan VECİHİ K-XIV 27 Eylül 1930’da yani 84 yıl önce bugün gerçekleştirdiği uçuş ile tarihe geçti.

84 yılın ardından Vecihi HÜRKUŞ’un yaptıklarını devam ettirerek ve destekleyerek çok iyi yerlerde olan bir havacılık sanayisine sahip olamasak da artık adını verdiği HÜRKUŞ uçağı göklerde. 84 yıl geç olsa da artık “#‎KendiSemalarımızdaKendiKanatlarımızla‬” diyebiliyoruz.

vecihi-hurkus-taninmaya-basliyor-1930-33628 1536752_10151994899308264_378619405_n 38-vecihi-k14 VHteyyaresi 29

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.