İngiltere’nin bayrak taşıyıcı havayolu şirketi British Airways, kabin memurlarının aldığı acil durum eğitiminin bir benzerini yolculara da veriyor.

2004 yılından beri 15 bin yolcu British Airways Uçuş Güvenliği kurslarına katılım sağladı. Londra Heathrow hava limanı yakınında düzenlenen kurslarda yarım günlük bir eğitim ile yolcuların olası bir kaza halinde yapması gerekenler uygulamalı bir şekilde öğretiliyor.

Uçuş Güvenliği eğitmeni Andy Clubb derslerini anlattı: “Biz eğitime acil durum çalışmasıyla başlıyoruz. Bu durum insanları acil bir durumda bildikleri planı uygulayıp uygulayamayacakları düşüncesinden uzaklaştırıyor. Frenleme pozisyonu dersimizin en önemli kısmını oluşturuyor. Elbette yolcuların kendilerini uçaktan çıkarabilmeleri için gerekli olan acil çıkış kapılarının açılması gibi bilgileri de veriyoruz.”

24 kişilik gruplara verilen derslerde öğrenciler, acil çıkış kapısının nasıl açıldığından, can yelekleriyle uçakta neden ve ne kadar beklemeleri gerektiğine dek bir çok bilgiye ulaşıyor.

Her gün dünyada 8.3 milyon kişi 93.500 uçuşla seyahat ediyor. Çoğunlukla bu uçuşlar kazasız sonlanıyor. Ancak son 10 yılda dünya genelinde 138 uçak kazası yaşandı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.