Bruce Dickinson hayatını heavy metal grubu Iron Maiden’da şarkı söyleyerek geçirdi. Dickinson şimdi metalin farklı bir hâline el atmayı planlıyor: Uçaklar.

Dickinson, efsanevi müzik grubuyla üç yıl süren dünya turunu yeni tamamladı ama ünlü solist aslında aynı zamanda bir pilot. Pilotlukla 25 yıllık bir geçmişe sahip olan Dickinson, şimdi “yeni solo” hamlesine odaklanmış durumda. Dickinson, geçtiğimiz yıl havayolu şirketlerine leasing, uçak bakımı ve pilot eğitimi hizmetleri veren bir şirket kurmuştu.

Dickinson, Cardiff Aviation adındaki şirketinin birkaç yıl içinde 10 uçaktan oluşan bir filo oluşturmayı ve Galler’deki St.Athan köyünde bulunan 12 bin metrekarelik hangarıyla, niş pazarına girmeyi planladığını açıkladı.

British World Airlines ve Astraeus Airlines’ın yarı zamanlı pilotu olarak 7 bin saat uçmuş olan Dickinson, bazen Iron Maiden üyelerini de konserlere taşıdı. Iron Maiden 2008’de Astraeus’a ait Boeing 757 uçağını kendi logolarıyla donattı ve dünya turu boyunca o uçağı kullandı.

Dickinson, Cardiff Aviation’ın hangarında uçak kiralama şirketleri ve havayollarına bakım ve tamirat hizmeti satıyor. Cardiff, Boeing ve Airbus’ın tüm tek merkezi koridorlu ve geleneksek tasarımlı uçaklarına hizmet verebiliyor.

Iron Maiden’ın solisti ayrıca leasing şirketlerini, eski, kullanılmayan ve sevilmeyen uçaklarını baştan yaratmaya ikna etmeyi hedefliyor. Dickinson yaz tatilleri gibi yoğun zamanlarda, havayolu şirketlerinin filosunu artırmak için o uçakları yeni hâle getirip, devren kiralayacak ve kendi pilotlarını kullanacak.

Cardiff Aviation, Avrupa’daki özel amaçlı charter uçuşları yapan uçak ve pilotların ihtiyacını karşılayacak ve daha sonra kış aylarında da uçakları Asya’ya götürerek, oradaki müşterilere hizmet verecek. Dickinson, Galler’de havayolu pilotlarına eğitim vermeyi ve geçtiğimiz yıl gibi bu planlarını gerçekleştirmeyi umuyor.

Dickinson, geçtiğimiz ay Farnborough’da katıldığı hava gösterisinde şöyle demişti:

“Bu iş, tüm bu alanların işgal ettiği nişleri bilmekten ve birlikte nasıl göründüklerine bakmaktan geçiyor.”

(The Wall Street Journal Türkiye)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.