Bingöl Havalimanı KM plakalı köy minibüslerinin girişine izin verilmediğini iddia edildi. Minibüs şoförleri, uygulamanın sadece kendilerine yönelik yapıldığını söyledi.

Adalık ilçesine bağlı Hasbağlar köyü minibüs şoförlerinden Halit Atılgan, “Devamlı havaalanına yolcu getiriyorum. Her seferinde, “KM plakalı minibüsleri içeri almıyoruz”  diyen yetkililerle karşılaşıyoruz. Konuyla ilgili Bingöl Şoförler Cemiyetine ve gerekli yerlere dilekçe vermemize rağmen olumlu bir sonuç alamadık.” dedi.

“DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE BÖYLE BİR UYGULAMA YOK”
Uzun bir zamandır memleketlerine gelemediklerini belirten Vahit Atılgan, “Almanya’dan memleketimize tatile geldik. Bingöl’e geldiğimizde olduğu gibi yine aracımızı havaalanı girişine izin verilmedi. Köy minibüsleri havaalanına giriş yapamaz, diyorlar. Bu sıcak günde eşyamız yüklü minibüsü içeri almadılar. Yaklaşık bir kilometre yürüyeceğiz. Bu uygulamayı ilk kez burada görüyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde böyle uygulama yok. Bütün araçlar giriş yapabiliyor, sadece köy minibüsleri giremiyor. Dediler ki, Bingöl havaalanı açılmış. Bizde bundan sonra uçakla memlekete gider-geliriz, dedik. Ama şuanda böyle bir uygulamayla karşı karşıyayız. Valizlerimizle bir kilometre yürümek zorundayız. Resmen işkence yapıyorlar.”

“KÖYLÜLERE ÜVEY EVLAT MUAMELESİ YAPILIYOR”
Çocuklarının 8 yıl sonra memlekete geldiklerini belirten Halit Atılgan, “8 yıl gibi bir süre sonra evlatlarım memlekete geldiler. Çocuklarım Bingöl ‘de havaalanı açılmış kolay gider-geliriz, dedi. Şimdi ise buraya gelen evlatlarım böyle bir rezillikle karşılaştılar. Adaklı ilçesi Hasbağlar köyünden buraya kaç seferdir geliyorum. Köy minibüsüdür diye içeri almıyorlar. Hem havaalanına girişte, hem çıkışta yaklaşık 2 kilometre yürüyoruz. Bu resmen eziyettir. Bu halimiz ne olacak soruyorum? Bize yapılan güpe-gündüz bir çifte standarttır.”

“AĞIR VALİZLERİMİZLE BİR KİLOMETRE YÜRÜMEK ZORUNDA KALIYORUZ”
Gurbetçi Özcan Atılgan ise, şunları söyledi: “Almanya’dan Bingöl’e tatile geldik. Havaalanı yapıldı diye sevindik. Ama burada farklı bir uygulamayla karşı karşıyayız. Yüklerimiz ve valizlerimiz var hem gelişte hem de şimdi giderken sırtlayıp eziyet çeke çeke uçağın kalktığı yere götürüyoruz. Bu uygulamanın kalkması gerekiyor.

(Bingöl Haber 12)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.