Helikoptere benzeyen hava aracı gyrocopter ile İstanbul’dan KKTC’ye ‘Zafer Uçuşu’ gerçekleştiren öğretmen pilot Hakan Çetinkaya (43), şimdi de yeni projesi için harekete geçti.

Başarılı pilotun yeni hedefi ise sipariş verdiği yeni hava aracını en az 5 ülke ve 2 deniz üzerinde uçuş yaparak İspanya’dan Alaçatı’ya getirmek. Aynı zamanda açtığı eczanede asıl mesleğini yapmayı ihmal etmeyen Çetinkaya, iş çıkışı ve hafta sonları gerçekleştirdiği uçuşlarda fotoğraf da çekiyor. Eczacı pilot, gelecek ay çıkacak 200’e yakın fotoğrafın yer aldığı yeni kitabı için de yoğun çalışma yürütüyor.

Hakan Çetinkaya’nın hayatı, çocuk dergilerinde gördüğü astronot resimleriyle değişmiş. ‘Acayip kıyafetler giyerek uzaya giden adamlara hayranlık duyan’ Çetinkaya, gökyüzüne merak sarıp astronot olmak istemiş. Ancak Türkiye’de astronot yetişmediği için hayal kırıklığı yaşayan Çetinkaya, askeri jet pilotu olmaya karar vermiş. Askeri lise sınavlarına girmek için araştırma yapan genç havacı, ön koşul şartlardan birini sağlayamadığını öğrenince bu hayalini de gerçekleştirememiş. Genç havacılık tutkunu, sportif havacılıkla ilgilendikten sonra gökyüzünde süzülmeye başlamış.

KKTC’YE ZAFERE UÇTU

Uçuş hayatına 2002’de başlayan deneyimli pilot, bugüne kadar 1.550 saat uçuş gerçekleştirdi. Bu uçuşlardan en heyecanlısı ise kuşkusuz temmuz ayındaki ‘Zafer Uçuşu’ oldu. Çetinkaya’nın öğretmen pilot Serkan Özcezarlı ile yaptığı bu tarihi uçuş, açık kokpitli hava araçları ile Alaçatı’dan Kıbrıs’a ilk defa gerçekleştirildi. Dönüş yolunda ise bir günde 4 bacakta 9,5 saat havada kalarak 800 kilometre uçan pilotlar, 1500’den fazla fotoğraf ve film çekimi yaptı.

Alaçatı-KKTC uçuşu ile ufkunun açıldığını söyleyen Hakan Çetinkaya, şimdi ise İspanya’dan sipariş ettiği yeni hava aracını sonbaharda Türkiye’ye getirmek için harekete geçti. Gerekli izinlerin alınmasına çalışan Çetinkaya, yeni gyrocopterini İspanya Cordoba’dan Alaçatı’daki hangarına en az 5 ülke ve 2 deniz üzerinde uçurarak getirmeyi planlıyor. Çetinkaya, bu tarihi uçuşu bir sipariş daha almaları halinde pilot Serkan Özcezarlı ile gerçekleştirecek. Böylece 2 gyrocopter, yan yana uçarak İspanya’dan Alaçatı’ya getirilecek.

3 FOTOĞRAF SERGİSİ AÇTI

Gyrocopter pilotu Çetinkaya, aynı zamanda başarılı bir hava fotoğrafçısı. Bugüne kadar 3 sergi açıp bir de kitap yayımlamış. ‘Buradan 4 Mil’ adlı ilk kişisel fotoğraf sergisini Sakızadası’nda 2013’te açan başarılı pilot, ‘Gökyüzünde Özgürlük Molası’ isimli ikinci sergisini de İzmir’de görücüye çıkarmış. Çetinkaya, üçüncü sergisini İstanbul’da açarken, geçen yıl da 190 hava fotoğrafının yer aldığı ‘Gökyüzünde Özgürlük Molası’ adlı kitabını çıkarmış. Ulusal ve uluslararası yayınlarda 500’e yakın fotoğrafı yayımlanan Çetinkaya’nın yeni kitabı ise gelecek ay çıkacak.

Uçağın en kirli yeri neresi?

‘Travel Math’ adlı seyahat sitesinin, beş havalimanında gerçekleştirdiği araştırma, en çok mikrop barındıran yerleri ortaya çıkardı. Buna göre uçakların en kirli yeri yemek tepsileri. Kirli yerler konusunda tepsileri ise sifon düğmesi ve emniyet kemerleri takip ediyor. Araştırmayı yürüten ekip, bakterilerden ağız yoluyla temastan kaçınmak için yemek ile tepsinin birbirine değmemesi gerektiğini belirtiyor. Ayrıca, yolcuların yanlarında el dezenfektanı bulundurması öneriliyor. (Mustafa Gün/ Zaman)

 

Facebook ile Yorum Yapın

2 YORUMLAR

  1. Yukarıda yer alan haberinizde kullandığınız fotoğraf için kaynak belirtmeden ve izinsiz olarak fotoğrafımı kullanmışsınız. Fotoğraf bana aittir ve copyright sembolü içermektedir. Kasıtlı olarak ismimin bulunduğu yere başlık uygulanmış ve ismim silinmiştir. Fotoğraf sahibi için kaynak belirtmeniz gerekmektedir. Fotoğrafımın tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.

    • Sayın Yenen, fotoğraf Hakan Çetinkaya’nın facebook adresinden alınmıştır, fotoğraftaki imzanız görüntülenemediğinden kapatılmak istenmiş gibi görünmüştür. Fotoğrafınız görüntüleden ve hesaplarımızdan kaldırılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.