Geçtiğimiz hafta Ankara üzerinde Jet Airways pilotunun uyumasından sonra bu kez de Çin’de havalimanı kule personeli uyudu.

Çin’in orta kesimindeki Vuhan şehrinde bulunan havaalanı kontrol kulesinde görevli iki çalışan siestaya yatınca, uçak 15 dakika havada tur attı.

Boeing 737 tipi uçak Vuhan havaalanına inişe geçerken, pilot kontrol kulesinden izin istedi. Ancak kulede çalışanlar bu uyarıya cevap vermedi. Pilot bunun üzerine uçağı havalimanının bekleme sahalarından birisinde uçurmaya başlayarak, kuleyi hangi piste inecekleri konusunda aramalarına devam etti. Yaklaşık 15 dakika süren bu ısrar sonunda pilot kuleyle teması sağlayamayınca güvenliği aradı. Kuleye giren güvenlik güçleri iki hava trafik çalışanını o sırada masa üzerinde siesta yaparken yakaladı. Sina.com sitesi, Çin Doğu Havayolları’nın Sanya şehrinden gelen MU2528 sefer sayılı uçağının, geç de olsa güvenli iniş yaptığını bildirdi. Çin sivil havacılık yetkilileri, uçağın geç inmesine sebebin kontrol kulesindeki 2 görevlinin uyuması olduğunu doğruladı. Açıklamada, “Uçak kontrol kulesi ile iletişim kurmaya çalışsa da hiçbir cevap alamamış.” denildi. Çinli yolcular hava limanlarındaki güvenlik konusundaki yetersizlikten şikayet ettiler.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.