Tayyareci Vecihi Hürkuş ölümünün 46’ıncı yılında kabri başında anıldı.

Türk Hava Kurumu ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan  temsilcilerin bulunmadığı tören ile ilgili olarak Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği Başkanı Bahadır Gürer facebook sayfasında  yaptığı açıklamada  şu ifadeleri paylaştı:

”Tayyareci Vecihi Hürkuş’u ölümünün 46’ıncı yılında kabri başında saygıyla Vecihi Hürkuş Dostlarıyla anıldı.16.07.1969’da Vefat ettiği gün, insanoğlu, aya gitmek için dünyadan ayrılmıştı. Vecihi Bey’in kabri başında onu sonsuzluğa uğurlayan 12 kişi vardı. Bu yıl 11 kişiydik’

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği olarak her yıl yaptığımız gibi, Vecihi Hürkuş’u Ankara Cebeci Asri Mezarlığında kabri başında andık. Saat 14.00’de TVHMD Yönetim kurulu başkanının konuşması sonrasında, Vecihi Hürkuş ve tüm hava şehitleri için yapılan Saygı duruşu ile başladı. Bu yıl Vecihi Hürkuş Anma töreninin konuşmacısı, Havacılık tarihi uzmanı, araştırmacı ve yazar Mustafa Kılıç’tı. Sayın Mustafa Kılıç konuşmasında Vecihi Hürkuş’un yaşam kesitlerini paylaşarak; hizmet verdiği, bilgisini, emeğini, heyecanını ve ömrünü verdiği, yücelttiği kurumların neden burada olmadığını sorguladı. Nerede Türk Hava Kuvvetleri, nerede Türk Hava Kurumu, Türkkuşu, THK Üniversitesi, MTA, Mühendis Odaları, Pilotlar, planörcüler, paraşütçüler, uçak makinistleri, Milli Eğitim Bakanlığı, Türk Hava Yolları, havacılık kuruluşları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları? diye sordu. Anma törenine sağlık engeli nedeniyle katılamayan kızı Sayın Gönül Hürkuş Şarman ve Sevim Hürkuş Maxson’un mazeretleri iletildi. Anma töreninde, torunu Sayın Tül Sayım ve katılımcılar duygu ve düşüncelerini paylaştılar: Vecihi Hürkuş’un Amerika’da yaşayan torunu (Sayın Gönül Hürkuş Şarman’ın kızı Sayın Tül Sayım ve eşi Sayın Fikret Sayım, TEMAD Gn.Bşk. Yrd. Sami Başkaya ve TEMAD Gen. Sek. Fikret Parlak, TVHMD için Vecihi Hürkuş beratı hazırlayan hattat Sayın Hüseyin Avni Töre (Eskişehir’den), Sayın Cengiz Berk, Anma törenlerimizin, bizi yalnız bırakmayan Okat ailesi; Sayın Berat Bayındır Okay, Muhteşem ikizler geleceğimizin teminatlarından Sayın İlkin Ege Okay ve Sayın Arda Efe Okay’a teşekkür ve minnetimizi, mazeretleri nedeniyle aramızda bulunamayan Vecihi Hürkuş Dostlarına; onların yanımızda olduklarını bildiğimizi. Katılmalarını hâla umduğumuz kamu ve sivil toplum temsilcilerini, mensuplarını ve üyelerini gelecek yıllardaki anma toplantılarına beklediğimizi saygıyla arz ederiz. Bahadır Gürer Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı” (Bağımsız Havacılar)

v1

10253784_935645646497029_7110467933431587270_n

v2

Facebook ile Yorum Yapın

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.