Atatürk Havalimanı’na inişi sırasında piste sert bir şekilde temas etmesi nedeniyle motoru alev alan ve tekrar havalandıktan kısa süre sonra zorlu bir iniş gerçekleştiren Milano-İstanbul seferini yapan THY uçağının pilotu Alphan Morkan adına web sitesi kuruldu.

WEB SİTESİ İÇİN TIKLAYIN

25 Nisan 2015 tarihinde yaşanan kaza ile ilgili bazı haberlerin ve ses kayıtlarının yer aldığı sitede “Kahraman pilot Alphan Morkan bugün ağlamıyorsak onun sayesinde” yorumu yapıldı. Olayın ardından Airbus ve sigorta şirketinin hazırladığı raporla olayın TC-JPE tescilli Airbus A320 yüksek  maliyet nedeniyle filodan çıkartılmıştı.

UÇUŞLARI KESİLDİ

Kazanın olduğu tarihten itibaren uçuşları kesilen Morkan’ın yeniden uçuşa verilip verilmeyeceği uçağın üretici firması Airbus ve ardından Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne bağlı Kaza Kırım Ekibi’nin hazırlayacağı rapora göre belirleneceği ifade edildi. Olayda, A320 uçağı çok sert sağ ana iniş takımını 05/23 pistine vurmuştu. Bu sert temas sırasında sağ motor da pisti vurmuş, sağ ana İniş takımı ise kanada zarar vererek arkaya doğru eğilmişti. Bu sert vuruşun vorteks nedeniyle meydana geldiği iddia edilmişti.

Uçağın ikinci pilotu Gökberk Çağrı Karakollukçu’nun ise tekrar uçuşlara başladığı öğrenildi. ( www.sabah.com.tr )

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.