2412699 04/15/2014 Russian EMERCOM plane with humanitarian aid for the people of Syria arrives to Latakia Airport in Syria. Andrey Stenin/RIA Novosti

Rusya’nın Suriye’ye gönderdiği insani yardım uçaklarının geçişine Bulgaristan’ın izin vermemesi nedeni ile İran üzerinden sevkiyatın gerçekleştiği iddia edildi.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Rusya’nın Suriye’ye gönderdiği insani yardım uçaklarında yer alan kargonun deklere edildiği şekilde olup olmadığı konusunda endişelerin olduğu vurgulandı.

Yunanistan’ın Suriye’ye insani yardım götürecek Rus uçaklarının kendi hava sahasından geçişine izin verip vermeyeceği tartışmaları yaşanırken, Bulgaristan’ın kendi hava sahasını kullanmasına izin vermediği ortaya çıktı.

Bulgaristan basınında yer alan haberlere göre, Bulgaristan’ın kendi hava sahasını kullanmasına izin vermemesi nedeni ile Rusya 2 yardım uçağını İran üzerinden Suriye’ye gönderdi. Bulgaristan’ın olumsuz cevabının Atina’nın da kararını kolaylaştırdığı belirtiliyor.

Diğer taraftan Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, ABD’nin Atina’dan Rus uçakları için Yunan hava sahasının kapatılmasını istediğini söylemişti. Moskova’nın Suriye’ye insani yardım ulaştırabilmek için 1-24 Eylül’de Yunan hava sahasını kullanmak için Atina’dan izin aldığı belirtilmişti. Bazı kaynaklara göre ise Rusya’nın izin talebi ile ilgili konu halen Atina yönetimi tarafından değerlendiriliyor.(haberrus)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.