Hava kuvvetlerinde yeni bir yapılanmaya gitmeye hazırlanan Bulgaristan’ın masasında üç seçenek yer alıyor.

Bulgaristan Savunma Bakanı Velizar Shalamanov, Bulgaristan Savunma Akademisi’nde yaptığı açıklamada hava kuvvetlerinin yeni nesil savaş uçağı ihtiyacının karşılanması amacıyla masada üç seçeneğin yer aldığını ve karar vermek için altı aylık bir sürenin bulunduğunu söyledi.

Bulgaristan’ın masasında bulunan seçenekler, yeni Gripen veya İtalya’dan alınabilecek olan ikinci el Eurofighter savaş uçakları ya da Portekiz’den alınabilecek olan ikinci el F-16 savaş uçaklarından oluşuyor.

Hava sahasının korunması amacıyla Yunanistan ile güvenlik anlaşması bulunan Bulgaristan Hava Kuvvetleri, uzun süredir kullandığı Sovyetler imali savaş uçaklarının yerine 8-10 adet ABD ya da Avrupa üretimi savaş uçağı almayı planlıyor.

ROGOZİN’DEN TEPKİ GELDİ

 Bu arada Bulgaristan’da yayımlanan Thaber’de yer alan habere göre, Dışişleri Bakanı Daniel Mitov, hükümetin eski Rus savaş uçaklarını değiştirme kararını değerlendiren Rusya Federasyonu Başbakanı Yardımcısı Dmitriy Rogozin’e  ise sert tepki gösterdi.
Mitov “Bulgaristan egemen bir ülke, güvenliği ile ilgili kararları kendi başına alabilir. Başka ülkelerin üst düzey temsilcileri bunları tartışamaz” dedi.
Rusya’ya sert çıkışan Mitov şu ifadeleri kullandı:
Sayın Rogozin’in Bulgaristan Savunma Bakanına yaptığı yakıştırmaları da insanlık onuruna son derece aykırı buluyorum. Maalesef diyalog kurmak için seçtiği iletişim şekli ve yöntemlere bakmaksızın iyi ilişkiler ilkesine aykırı, Bulgar kurumlarına ve devletine bir saygısızlıktır.
Rusya’nın eleştirilerine cevap veren Mitov sözlerini şöyle sürdürdü:
Üstü kapalı sadakatsizlik suçlamalarına gelince, suçlamayı yapanlara hatırlatırım, Bulgaristan Cumhuriyeti, Avrupa Birliği ve NATO üyesidir, üçüncü ülkelere bağımsızca aldığı kararlarla ilgili açıklama yapmak zorunda değil. Bulgar hükümetinin sadece kendi vatandaşlarıne ve devletin millȋ çıkarlarına sadakat borcu var.
Mitov şunları da ekledi:
Bulgaristan ile Rusya ilişkilerinin uzun tarihi vardır, biz de eşitlik temelise ve ortak çıkarlara dayalı olarak iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini desteklemeye devam ediyoruz.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.