İnovasyon Haftası çerçevesinde Ankara ‘da bulunan NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) Başkanı ve de Mars Kâşifi Charles Elachi, NASA’nın uzay turizmine yönelik teknolojileri geliştirdiğini belirtti.

TÜRKİYE İhracatçılar Meclisi’nin düzenlediği İnovasyon Haftası çerçevesinde Ankara’da bulunan NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) Başkanı ve Mars Kâşifi Charles Elachi, NASA’nın uzay turizmine yönelik teknolojileri geliştirdiğini belirterek, bu sistemleri özel sektöre devrettiğini söyledi. Elachi, çok sayıda özel sektör firmasının uzay turizmi çalışmaları yürüttüğünü hatırlatırken, bu kapsamda çalışan Virgin Galactic firmasının turistleri alıp uzayın kenarına kadar götüreceğini söyledi. Elachi, bu seyahatin bedelinin 200 bin dolar olduğunu belirtti. Elachi, ziyaretlerin kısa sürdüğünü belirterek, şimdiki hedeflerinin ise uzaya otel kurmak olduğunu kaydetti.

‘UZAY OTELİ KURACAĞIZ’

Elachi, NASA’nın kendi teknolojisi ile uzay otelleri geliştireceğini ancak işletmesini girişimci şirketlere bırakacağını belirterek, şu bilgileri verdi: “Bu otellerde turistler iki hafta geçirecekler. Bu gelecek 10 yılda mümkün olacak. Şimdi şirketler bunun iyi bir iş olup olmadığına bakıyorlar. Uzay oteli derken, burada kapsüller ve şişirilebilir odacıklar olacak. İnsanlar bu otellere gidip bir gün ya da bir hafta geçirebilir. Dünyayı uzaydan gözlemleyebilir.” (Habertürk)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.