Avrupa ülkelerine gitmek için çıktıkları umut yolculuğunda Ege Denizi’nde botları batan kaçak göçmenlerin yardım çağrısına Sahil Güvenlik Hava Komutanlığı ekipleri koşuyor

Yasa dışı yollardan Avrupa’ya gitmeye çalışırken Ege Denizi’nde botları batan göçmenler, Sahil Güvenlik Hava Komutanlığı ekiplerinin arama kurtarma çalışmasıyla hayata tutunuyor. İzmir, Aydın, Muğla, Çanakkale ve Balıkesir kıyılarından bindikleri eski tekneler ve lastik botlarla Ege Denizi’ni aşarak Yunanistan’ın Midilli, İstanköy ve Sakız adalarına geçmeye çalışanların çabaları, olumsuz hava şartlarına rağmen devam ediyor. Özellikle gecenin karanlığı ve günün ilk ışıklarıyla yola çıkan çoğunluğu çocuk ve kadın onlarca sığınmacıyı umuda taşıyan botlar, zaman zaman alabora oluyor.

162-e1411126224424ÖNCELİK İNSAN HAYATI
Denizlerde silah, uyuşturucu kaçakçılığı, çevre kirliliği, yasa dışı su ürünleri avcılığının önlenmesi gibi faaliyetlerin yanı sıra göçmen kaçakçılığını da önleme çalışması yürüten Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, hem denizden hem de havadan düzenlenen operasyonlarla göçmenlerin yaşadığı kazalara müdahalede önemli rol oynuyor. Sahil Güvenlik Komutanlığı Helikopter Filo Komutanlığında görevli Pilot Kıdemli Üsteğmen Ufuk Uçar, görevlerinin öncelikli olarak hayat kurtarmak olduğunu söyledi. Olası bir kazayla ilgili ilk ihbarın görev destekleme merkezine geldiğini ve buradaki personelin konuyla ilgili bilgileri toparlayarak helikopter filoda hazır bekleyen nöbetçi personeli bilgilendirdiğini aktaran Uçar, şunları kaydetti:

BÖLGEYE HIZLI İNTİKAL
“Uçak komutanı kalkış kararı veriyor, helikopterin kontrolleri yapıldıktan sonra kalkış yapılıyor ve olabildiğince hızlı bir şekilde bölgeye intikal ediyoruz. Bölgeye vardığımızda oradaki botlardan bilgileri alarak arama kurtarma çalışmalarına başlıyoruz. Öncelikle çocuk ve kadınlar olmak üzere sırayla kurtarmaya başlıyoruz.” Uçak Filo Komutanlığı Uçuş Operatörü Görev Koordinatörü Üstçavuş Bulut Örgel ise uçağın asıl amacının arama kurtarma faaliyeti olduğunu ifade etti. Astsubay Üstçavuş Murat Polat da son 3 yıldır artan düzensiz göç faaliyetine yoğun olarak müdahale ettiklerini bildirdi. (SABAH)

(Görseller: Bilal Sarı)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.