New York Times gazetesi, çarpma anında kokpitte tek pilot olduğunu iddia etti. Gazete, Fransa’da düşen Germanwings uçağının çarpma anı ve öncesine ilişkin önemli bir iddiayı gündeme taşıdı.

Gazete ismini açıklamadığı ancak soruşturmada görev aldığını belirttiği bir askeri yetkili, üzerinde halen incelemenin sürdüğü kokpit ses kaydının içeriğine ilişkin bilgi verdi. İddiaya göre, ses kayıtlarında iki pilotun kalkış ve yükseliş esnasında rutin konuşmaları duyurulurken, uçak yükselişini tamamladıktan sonra bir pilotun kokpitten ayrıldığı ancak daha sonra kapıyı açıp tekrar içeri giremediği anlaşılıyor.

Gazeteye konuşan kaynak, “Dışarıda kalan kişi önce kapıya hafifçe vuruyor ancak yanıt gelmiyor. Daha sonra kapıya daha sert şekilde vuruyor ancak kokpitten hiç ses gelmiyor. Kayıtlarda, dışarıdaki kişinin kapıyı kırmaya çalıştığını duyabiliyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Pilotun dışarı niye çıktığının anlaşılamadığını anlatan yetkili, “Kesin olan şu ki, çarpma sırasında kokpitteki pilot yalnız ve kapıyı açmıyor” dedi.

8 Dakikalık Sessizlik Bu Yüzden mi?

Uçağın 38 bin feetten alçalmaya başlamasından itibaren kokpitle kontrol kulesi arasında hiçbir diyaloğun geçmediği ve uçaktan acil durum ya da yardım çağrısı yapılmadığı da kaydedildi.

Fransa Havacılık Kurumu’na bağlı Kazaları Soruşturma Bürosu Direktörü Remy Jouty, Paris’te yaptığı basın toplantısında, ilk belirlemelere göre uçağın düşüş nedeni hakkında bir saptama yapacak durumda olmadıklarını belirterek, “Şu anda hiçbir hipotezi dışlama durumunda değiliz” demişti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.