Bakanlar Kurulu, CAS’taki HAVAŞ hisselerinin alınmasına, çalışanların devlet garantisi altında olmalarına ve şirketin yeniden hizmet verebilmesi için havayolu şirketleri ile görüşülmesine karar verdi

Bakanlar Kurulu, CAS’taki HAVAŞ hisselerinin satın alınmasına, çalışanların devlet garantisi altında olmalarına ve şirketin yeniden hizmet verebilmesi için havayolu şirketleri ile görüşülmesine karar verdi.
Ercan Havaalanı’nda CAS bünyesi altında çalışan 169 personelin bu ay sonunda işten durdurulacaklarının açıklanmasının ardından başlayan sorunlar dünkü Bakanlar Kurulu’nda alınan kararlarla sona erdirildi.
TÜRK-SEN ve HAVA-SEN’de örgütlü bulunan ve işten durdurulacakları belirtilen CAS’ın (Cyprus Airport Service) 169 çalışanı dün sabah saat 09.00’da Başbakanlık önünde eylem başlattı. Eylem, Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ın saat 16.00 sıralarında dışarı çıkarak çalışanlara alınan kararları açıklamasının ardından sonlandırıldı.

CAS’ın HAVAŞ’taki hisseleri alınacak
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, CAS ile ilgili olumlu bir karar üretmeye çalıştıklarını belirterek, Bakanlar Kurulu’nda yaptıkları değerlendirmede CAS’ın HAVAŞ’taki hisselerini alarak çalışanları devlet garantisi altına almayı, havayolu şirketleri ile konuşarak CAS’ın önümüzdeki günlerde yeniden iş yapabilir noktaya gelmesini sağlamak yönünde karar ürettiklerini açıkladı.
CAS’ın hizmet verebileceği havayollarını geri almaya çalışırken aynı zamanda CAS’a yeni bir ortak bulmaya çalışacaklarını da belirten Yorgancıoğlu “Biz, sizlerin mağdur olmaması için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çalışacağız” dedi.

Rekabet koşulları yaratılacak
Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş ile görüşerek, CAS’ın birden fazla şirkete hizmet verebilmesinin yollarının araştırılacağını dile getiren Başbakan Yorgancıoğlu, CAS’ın müşteri sahibi olabilmesi için gerekenin yapılacağını söyledi.
Bir çalışanın “Bayram öncesi biz maaşsız mı kalacağız? Çocuğum benden bayramlık isterse ne yapacağım?” sorusu üzerine Yorgancıoğlu, CAS’ın yarına kadar toplayacağı tüm paraların bağış olarak çalışanlara bayram öncesinde ödeneceğini söyledi.

“Sizi terörist ilan etmedik”
Bir başka çalışanın arkalardan laf atması üzerine ise Yorgancıoğlu “Ben merak ediyorum. 2013’te neredeydiler. Biz, bu sorunu çözmeye çalışıyoruz. Başkaları arapsaçına döndürdü ve arkadan laf atılıyor. Bu olmaz. Sizinle birlikte 2013’te burada beraber olduğumuzda, eylem yapan KTHY çalışanlarına içerdekiler terörist derlerdi. Biz sizin ayağınıza gelip derdimizi anlatıyoruz” diye cevap verdi.

“Maaşlar bayram öncesi ödenecek”
Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş da CAS çalışanlarına yaptığı açıklamada, bayram öncesinde maaşların ödeneceği müjdesini verdi.
Şu anda CAS’ın elinde bir miktar para olduğunu, bunun yanında şirketin alacaklarının da bulunduğuna dikkat çeken Denktaş, tüm bunların maaş ödemeye yettiğini söyledi.
Alacakların tahsili için görüşmelerin sürdüğünü belirten Denktaş, “Bayrama bu ayki maaşlarınızla girmenizi sağlayacağız. Şirketin hiçbir müşterisi olmadan devam edemeyeceği için ben Bakanlar Kurulu biter bitmez ülkemize uçuş yapan tüm şirketler ile görüşerek CAS’ın ağustos ayından itibaren müşterili bir şekilde en az yüzde 40 pazar payına sahip bir şekilde çalışmasını sağlamaya çalışacağım. Bunu yapmak zorundayız” dedi.
CAS’ın daha sonra yeni bir iç düzenlemeye ihtiyaç duyduğunu ve bunun da çalışanlarla görüşerek yapacaklarını dile getiren Denktaş, en büyük uğraşlarının hiç kimseyi sokakta bırakmamak olduğunu vurguladı.

“Devlet güvencesi kararı alındı”
TÜRK-SEN Genel Başkanı Arslan Bıçaklı da yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu’ndan, CAS çalışanlarının devlet güvencesi altında olduğu açıklamasını beklediklerini ve bunu aldıklarını ifade etti.
Kendilerinin günlerdir CAS’ın HAVAŞ’ta olan hisselerini devletin almasını, havayolları şirketlerinden de hizmet alarak hayatını sürdürmesi için mücadele ettiklerini anlatan Bıçaklı, “Biz devletin şirketinde çalışanların devletin garantisi altında olduğunun söylenmesini istedik. Bugün Başbakan ve Başbakan Yardımcısı bize CAS şirketinin devam edeceğini söyledi. Bayramdan önce maaşların ödeneceğini de söylediler. Ancak, en önemlisi devletin güvencesi altında olduğumuzu söylemeleriydi” dedi.
Şu anda gelinen noktanın sonuç alıcı kararlar alındığı yönünde olduğunu anlatan Bıçaklı, “Önümüzdeki günlerde inşallah buralara gelmeye gerek kalmaz” dedi.

(Kıbrıs Gazetesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.