Çelebi, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan “Engelsiz Havaalanı” projesi kapsamında İstanbul Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nda sertifikalandırıldı. Proje kapsamında engelli yolcular, Çelebi hizmetlerinden yararlanarak, söz konusu havalimanlarını ayrıcalıklı olarak kullanabilecekler.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün başlattığı “Engelsiz Havaalanı” projesi; hasta, yaşlı ve engelli yolcuların havalimanlarını, herhangi bir bariyerle karşılaşmadan diğer yolcularla eşit ve ayrıcalıklı bir şekilde kullanabilmelerini hedefliyor. Havaalanı işletmecileri, terminal işletmecileri, havayolu kuruluşları ve yer hizmetleri kuruluşlarının bu alanda gerekli tam tedbirleri almaları, faaliyetlerini işbirliği içinde yürütmelerini koordine eden proje; engelli yolcular için otoparktan kabin içine kadar uzanan ve gelecekte doğacak ihtiyaçları da kapsayan 26 maddelik özel düzenleme ve tedbirler içeriyor.
Türk sivil havacılığının önde gelen markalarından Çelebi de, “Engelsiz Havaalanı” projesine dahil olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden (SHGM) “Engelsiz Havaalanı Kuruluşu” sertifikalarını aldı. Bu doğrultuda Çelebi Hava Servisi’nde personele yönelik, Yer Hizmetleri’ne özel “İşaret Dili Eğitim Modülü” de hazırlanarak, uygulamaya konulmuştu. İşitme Engelliler Federasyonu ve Çelebi Hava Servisi işbirliğiyle hazırlanan bu modül ile Çelebi; İşitme Engelliler Federasyonu tarafından ikincisi düzenlenen “İşitme Engelliler İçin Türkiye’nin İlkleri Ödülleri”ne de layık bulunmuştu.Çelebi, “Engelsiz Havaalanı” projesi için gerekli prosesleri tamamlayarak, İstanbul Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı için başvuruda bulundu. Çelebi Hava Servisi, Sivili Havacılık Genel Müdürlüğü’nce yapılan inceleme ve denetimlerin ardından “Engelsiz Havaalanı Kuruluşu” sertifikalarını aldı. Çelebi Hava Servisi’nin sertifikalandırıldığı “Engelsiz Havaalanı” projesi kapsamındaki havalimanlarında sunulan bu hizmetlerden, yaşlı, hasta ve engelli yolcular ile refakatçileri ücretsiz olarak yararlanabilecek. Bu hizmetten yararlanmak için, bilet alırken havayolu şirketine talep iletilmesi ve havalimanına gelişte, girişlerde yer alan “Engelli Yolcu Danışma Noktası”ndaki telefonlardan bilgi verilmesi yeterli olacak.

(Turizmde Bu Sabah)
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.