????????????????????????????????????

Kısa bir süre önce tekrar uçuşların başladığı Cengiz Topel Havalimanı´nda olmadığı için tartışmalara yol açan ILS cihazıyla ilgili önemli adımlar atıldı. Özellikle yağışlı ve sisli havalarda iniş kolaylığı sağlayan cihaz olmadığı için her hava muhalefetinde Cengiz Topel´deki uçuşlar iptal edilmek zorunda kalıyordu.

BASIN TOPLANTISI YAPTI

Kısa bir süre önce Hacı adaylarının da kullanacağı açıklanan Cengiz Topel Havalimanı´nda Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu bugün incelemelerde bulundu. İncelemeye Deniz Hava Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma, Vali Yardımcısı Hacı Mehmet Kara, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç, Ulaşım Daire Başkanı Mustafa Altay, DHM İşletme Müdürü Hakan Çelik ve yetkililer katıldı. Güzeloğlu bir de basın toplantısı düzenledi. Toplantının ana konusu ILS cihazıydı. Vali Güzeloğlu, ILS cihazıyla ilgili yapılan çalışmaları da basın mensuplarına yerinde gösterdi.

15 GÜN İÇİNDE BİTECEK

ILS sistemi, Glide Path ve Localizer cihazlarından oluşuyor. Cengiz Topel´de ILS cihazının Localizer kısmı kurulup hizmete girerken, Glide Patch cihasının ise alt yapısı oluşturulmaya başlandı. Bu cihazında tamamlanması ile ILS sistemi tam anlamıyla devreye girecek ve kötü hava şartlarında pilotlar sisteme otomatik bağlanarak uçağı piste yaklaştıracak. Büyükşehir Belediyesi tarafından 28 Kasım 2014 tarihinde başlanan çalışma 15 gün içinde tamamlanması bekleniyor. ILS cihazının kurulması için pisti kapatan tepe Büyükşehir tarafından 800 bin metreküp hafriyat çıkartılarak tamamen kaldırıldı.

16 BİN 400 YOLCU KULLANDI

İnceleme öncesi konuşan Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu önce havaalanı ile ilgili genel bilgi verdi: “Havaalanının hem ulusal hem de uluslar arası ulaşıma açılması için yoğun bir çalışma içindeyiz. Bir dönem başlayan ve ara veren uçuşların tekrar başlaması ile uçuşların tekrar yoğunlaştı. Kocaeli çevresindeki illerle havaalanı bağlantısı noktasında Cengiz Topel´in büyük önemi var. Mayıs 2015 tarihinden bu yana karşılıklı olarak Trabzon´a haftanın 5 günü uçuşlar süreklilik kazandı. Yolcu sayısı giderek artıyor. Haftada 5 gün yapılan seferlerde Mayıs ayında 2950 yolcu taşındı, Haziran ayında 42 uçuş 4 bin 964, Temmuz ayında 42 uçuş, 5 bin 900 yolcuya ulaşıldı. Ağustos ayında ise şu ana kadar 1232 yolcu taşındı. Havaalanımız ulusal ve uluslar arası uçuşlara da hizmet veriyor. 1 Ocak 2015 tarihinden bu yana 431 yurt içi, 18 yurt dışı uçuşu gerçekleşti. 16 bin 400 yolcumuz bu havaalanını kullandı” dedi.

20 GÜN İÇİNDE DENEMELERİ YAPILACAK

En önemli eksik olan ILS cihazıyla ilgili de bilgi veren Güzeloğlu, “Kurulduğundan beri yapılmasını çok önemsediğimiz ve her koşulda uçuşa hazır olması için Glide Pach cihazının yerleşmesi için önemsiyoruz. 15-20 gün içinde bu sistemin deneme uçuşları ile havaalanına cihazı entegre edeceğiz. Uluslar arası uçuş açısından gerekli kriterlere ulaşmış olacağız. Çok güvenli bir sistem altyapısını oluşturuyor. ILS cihazının tamamlanmasıyla birlikte daha yüksek talep olacağına inanıyorum. Cengiz Topel Havaalanı hem ilimiz hem de Marmara bölgesi ile çok önemli bir merkezde yer almaktadır. İstanbul Sabiha Gökçen ve bölgedeki hava trafiğinin tamamlayıcı bir havaalanı olacaktır. Yakın zamanda iç seferlerde uluslar arası seferlerde taleplerin olmasını bekliyoruz” dedi.(kartepegazetesi-Kocaeli)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.