Cezayir Deniz Kuvvetleri için inşa edilen Kalaat Beni Abbes isimli helikopter-amfibi hücum gemisinin (LPD) La Spezia kentindeki Mudzhano Tersanesi’nde düzenlenen törenle Cezayir’e teslim edildi.

Bâtiment de Débarquement et de Soutien Logistique isimli kuruluşun hazırladığı projeye göre üretilen ve Cezayir Deniz Kuvvetleri yeni amiral gemisi olacak olan Kalaat Beni Abbes’in yapımına 2011 yılında başlanmış ve bu yılın Ocak ayı itibariyle de suya indirilmişti.

Azami 20 deniz mili (37km) hıza çıkabilen ve 8800 ton ağırlığındaki olan Kalaat Beni Abbes’in uzunluğu 142,9 metre, genişliği ise 21,5 metre. Gemi, 152’si mürettebat olmak üzere toplamda 600 asker taşıyabiliyor.

Jane’s dergisinin konuya ilişkin olarak geçtiği haberde ise resmi devir teslim işlemlerinin ardından Kalaat Beni Abbes’in deneme çalışmaları ve mürettebat eğitimi için 2015 yılının Mart sonuna kadar İtalya’da kalacağı bilgisi verildi.

Türkiye’nin aynı sınıfta planlanan ancak sonrasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın isterleri ile LHD sınıfı ölçülerinde üretilmesi planlanan helikopter amfibi hücum gemisi ihalesini İspanyol Juan Carlos sınıfı gemi ile Sedef Tersanesi kazanmıştı. Sözleşme görüşmelerinin yürütüldüğü ihale ile bir adet Havuzlu Çıkarma Gemisi üretilmesi planlanıyor.

Kalaat Beni Abbes

Kalaat_Beni-Abbes_4 Kalaat_Beni-Abbes_5 Kalaat_Beni-Abbes_3 Kalaat_Beni-Abbes_2-960x400

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.