Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yang Yujun, ABD ordusuna ait casus uçakların Çin’e yönelik yoğun faaliyetlerinin deniz ve hava kazalarının asıl kaynağı olduğunu belirtti.

Yang Yujün bugün düzenlediği olağan basın toplantısında, 19 Ağustos’ta Çin Hava Kuvvetleri tarafından bir Amerikan casus uçağının engellenmesi ve buna ilişkin ABD tarafının ifadelerini değerlendirdi.

ABD’nin söz konusu iddialarının asılsız olduğunu kaydeden Yang, “Haritaya bakarsanız anlayacaksınız. Söz konusu olay yeri, Çin’in Hainan Adası’na 220 kilometre mesafede, yani ABD’nin Hawaii eyaletine değil, Florida’ya değil. Bu nedenle olayın aslı açıktır.” diye konuştu.

Sözcü Yang, ABD casus uçaklarının Çin’e yönelik faaliyetlerini yoğunlaştırdığına işaret ederek “bu nedenle olayın, ABD casus uçağının Çin’i yakından keşfi olduğu söylenebilir” ifadesini kullandı.

Uzun süreden beri ABD ordusuna ait uçaklar ve gemilerin Çin’e yönelik büyük ölçekli ve yoğun keşif yaptığına dikkat çeken Yang, bunun Çin’in güvenlik çıkarı ile karşılıklı güven ve ikili ilişkiyi ciddi bir şekilde zedelediğini kaydetti.

Çin’in öteden beri iki taraf arasında askeri ilişkilerine büyük önem verdiğini dile getiren Yang, ABD’nin yeni tip ikili ilişkiler ve askeri ilişkilere önem vererek, somut tedbirlerle ikili askeri ilişkilerin geliştirilmesi için iyi ortam yaratması gerektiğini ileri sürdü.

Pentagon Sözcüsü, söz konusu olayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Çin savaş uçağının “kışkırtıcı girişimde bulunduğunu ve çok amatör olduğunu” söylemişti.

(Çinradyosu)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.