Türk Hava Kuvvetleri’nin dost ve müttefik ülkelerin savaş pilotu ihtiyacının karşılanması için kurulan ortak eğitim merkezi olacak olan “Çok Uluslu Uçuş Eğitim Merkezi” İzmir’de açıldı

Türk Hava Kuvvetlerinin dost ve müttefik ülkelere savaş pilotu yetiştireceği Çok Uluslu Uçuş Eğitim Merkezi (ÇUUEM) 16 Haziran 2015 tarihinde, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet ÖZEL, Kuvvet Komutanları ile Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Sohail AMAN, Sudan Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Esam-Aldeen Mobarak Habeeb-Allah İbrahim, Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Ramiz TAHİROV, Makedonya Hava Kuvvetleri Komutanı Metodija VELICKOVSKI sivil ve askeri erkânın katılımlarıyla 2’nci Ana Jet Üs K.lığında (Çiğli/İZMİR) gerçekleştirilen törenle açıldı.

http://dai.ly/x2v30c6

ÇUUEM Açılış Töreni 2’nci Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Kubilay SELÇUK’un açılış konuşmasıyla başladı. Tümgeneral SELÇUK konuşmasında “3000’den fazla personel, 174 eğitim uçağı ve 141 tecrübeli öğretmen pilotumuz ile yılda yaklaşık 30,000 uçuş saati üretiyoruz. Bu tecrübe ve yetişmiş insan gücüyle en cesur, mücadeleci, disiplinli ve nitelikli pilotları biz yetiştiriyoruz” diyerek ÇUUEM için hazır olduklarının altını çizdi.

Açılış konuşmasının ardından “Biz Hazırız!” temalı ÇUUEM tanıtım filmi izlenmesinin ve Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri, Azerbaycan, Bangladeş, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kore Cumhuriyeti, Pakistan ve Türkmenistan arasında mutabakat muhtıraları imzalandı.

Mutabakat muhtıralarının imzalanmasının ardından gerçekleştirdiği konuşmasında Orgeneral Akın ÖZTÜRK, “ülkemiz, NATO ve diğer müttefik ülkelerin yapacağı görevlerde beraber çalışacak geleceğin en başarılı havacıların yetiştirileceği ÇUUEM’mizin, NATO’ya, dost ve müttefik ülkelere, devletimize, milletimize, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Türk Hava Kuvvetlerine hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

ÇUUEM Açılış Töreni konuşmalarında Genelkurmay Başkanı Orgeneral ÖZEL, “Türkiye, Akıllı Savunma (Smart Defence) girişiminde öncülük ettiği projelerden birisi olan Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi ve bugün açılışını yaptığımız ÇUUEM ile NATO’ya katkılarını sürdürmeye devam etmektedir. ÇUUEM’nin yetenek paylaşımı kapsamında verilecek eğitimlerin yanı sıra bölgesel barışın ve istikrarın sağlanmasına da katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

6512-20150622103314-1

6512-2015062210344-8

6512-20150622103422-11

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.