Çin’in milli uçak üretim şirketi COMAC bugüne kadar ki en büyük sivil uçak projesi C919’a fabrikadan çıkış töreni düzenledi.

COMAC yönetim kurulu başkanı Jin Zhuanglong yaptığı açıklamada fabrika çıkış törenini takip eden süreçte C919’un yer testlerinin ve sistem kontrol tesislerinin başlayacağını söyledi. Şangay’daki COMAC fabrikasında gerçekleştirilen törende yapılan açıklamada ilk uçuşun 2016 yılı içerisinde yapılmasının hedeflendiği açıklandı.

Jin Zhuanglong törende yaptığı açıklamada ilk uçuş için kesin bir dönem telaffuz etmezken COMAC şirketi çalışanlarının ilk uçuş için beklentisinin 2016’nın ikinci çeyreği olduğu ifade ediliyor. 2016 yılında başlayacak uçuş test süreci sonrasında ilk teslimatın 2018 sonunda ya da 2019 başında gerçekleştirilmesi bekleniyor.

C919_2

C919 tasarım grup şefi Wu Guanghui ise yaptığı açıklamada yer testlerinin başlaması için tüm hazırlıkların tamamlandığını söylerken uçuş test süreci için kendilerine güven duyduklarını ifade etti.

C919_3

COMAC’dan yapılan açıklamaya göre C919’a çoğu Çinli hava yolu şirketleri ve uluslararası kiralama şirketlerinden olmak üzere 517 sipariş verildiği açıklandı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.