Havacılık tarihinin ikonları arasında yer alan Concorde’un hayranları efsane uçağı tekrar semalarda görmek için harekete geçti.

İngiliz hayranları bir Concorde satın alıp ikonik uçağı mavi göklerde tekrar uçurmak için 2019 yılına kadar yeterli fonu toplayacaklarını bildiridi.

En son 12 yıl önce uçtu

Ses hızının iki katı hızla seyahat edebilen Concordeların motor sesi en son 2003 yılında göklerde yankılanmıştı.

120 milyon sterlin topladılar

Eski kaptan, kiracı ve havacılık fanlarından oluşan Concorde Kulübü, “uçuşa dönüş” planı hesabında 120 milyon sterlin toplandığını açıkladı.

BBC’de yer alan habere göre iki concorde türü uçak satın alma ya da kiralamak için müzakerelerin sürüdüğünü belirten Concorde Kulübü Başkanı Paul James, “Concorde’u tekrar uçar halde görmek isteyen hayranların kampanyamıza gösterdikleri ilgi çok yoğun. Amacımız bir uçağı sergilemek bir uçağı da Fransa-İngiltere arası tekrar uçurmak. Henüz ortada bir anlaşma yok. British Airways’e ait eski bir Concorde’u Londra’da London Eye’ın yanında segilemek istemiştik ama olmadı. Şimdi ise hedef bir Concorde’u Paris’teki Orly Havalimanı yanında sergilemek.”dedi.

İlk uçuşun 50’inci yılı şerefine

Concorde Kulübü Başkanı James küresel havacılık ikonu Concorde’un ilk uçuşunun 50.yılına denk gelen 2019’da efsaneyi tekrar kanatlandıracalarından son derece emin olduğunu ifade etti.

Efsane Concorde hakkında

Concorde, Fransız ve İngilizlerin farklı projelerinin 1962 yılında bir araya gelmesiyle doğdu. Ortaklığın ilk yılında 20 Concorde üretildi.

Concorde ilk uçuşunu 2 Mart 1969 yılında Fransa’nın Toulouse kentinde gerçekleştirdi.

Avrupa-New York arasını 3 saatte uçuyordu

Saatte 1350 mil hızla uçabilen Concorde ile Avrupa New York arası 3,5 saatte katedilebiliyordu. Bu güzergahtaki rekor 2 saat 52 dakika 59 saniye ile kırıldı.

Paris-New York seferini yapmak için havalanan Air France havayollarına ait bir Concorde tipi uçak kalkıştan çok kısa bir süre sonra düştü. Faciada 113 kişi hayatını kaybetti. Bu kazanın ardından yaşanan seri problemler Concorde’un 2003 yılında havacılık sektörüden çekilmesiyle son buldu.  (Dünya)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.