1990’larda başlayan “Her İl’e Bir Havalimanı Projesi” ile havalimanına kavuşmayı hedefleyen Çorum, aradan geçen yıllara rağmen ancak havalimanı hayali kuran şehirler arasından çıkamadı.

Bölgesel bir havalimanı planlaması ile yapımına başlanan ancak aradan geçen yıllara rağmen tamamlanamayan Çorum Havalimanı projesi, Çorum’a yeni bir havaalanı yatırımının da yapılmasının önünü kapatmış oldu. Çorum Haber sitesinde yer alan haber göre,

“Çorum Havaalanı” inşaatının yarıda kalması üzerine Çorumlular, “geçici bir çözüm” olarak Merzifon Askeri Havaalanı’nın sivil uçuşlara açılmasını gündeme getirmişler ve Amasya’nın, Merzifon’un ilgi alanına bile girmemişken bunun mücadelesini vermişlerdi.

Çorumlular, orta ve uzun vadede kendi havaalanlarının yapılmasını bekliyorlardı, ama iyi niyetle “bölgesel” ve “kısa vadeli” çözüm diye gündeme getirdikleri Merzifon seçeneği, Çorum’a havaalanı yapılmamasının gerekçesini oluşturdu.

Çorumlular, hiç olmazsa, yurt dışından Çorum’la ilgilenen işadamlarının, hava ulaşımı olanağı olup olmadığını internetten öğrenebilmeleri için, havaalanının adına “Çorum” isminin de eklenmesini istediler…Ne var ki, bu masum ve haklı istek bile karşılık bulmadı.

Onun için diyoruz ki, hava ulaşımı alanında Çorum, tam anlamıyla “üvey evlât” muamelesi görüyor. Aşağıda tam metnini yorumsuz olarak vereceğimiz, denizin doldurulması suretiyle yapılan Ordu-Giresun Havaalanı ile ilgili haber de, Çorumluların içini “cız” ettirir nitelikte.

Kuşkusuz Çorumlu, Ordu ve Giresun illerinin havaalanı hakkına saygı duyuyor, görkemli bir havaalanına kavuşmalarını memnuniyetle izliyor ve asla kıskançlık şeklinde bir duygu taşımıyor. Tabii “Çorum neden ihmal ediliyor?” sorusunu sormaktan da kendisini alamıyor.

Çorum Havalimanı İhale Bilgileri;

İŞVERENİN ADI :Devlet Limanlar ve Havameydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH) / ANKARA
SÖZLEŞME ADI VE YERİ :Çorum Havalimanı İnşaatı / ÇORUM
İHALE TARİHİ :06.12.1996
İŞ BİTİM TARİHİ :19.10.2010
TAMAMLANMAYÜZDESİ :% 43
Çorum kentine 6 km mesafede, kentin güneyinde, kente göre yüksek bir tepenin üzerindeki alanda bir havameydanı inşaatı yapımı sürmektedir.

ANA İŞ KALEMLERİ
HAVAALANI TİPİK KARAKTERİSTİKLERİ:
PİST UZUNLUĞU 2.100 m
PİST GENİŞLİĞİ 30 m
KAZI İŞLERİ 1.186.000 m3
DOLGU 75.000 m3
BETONARME BETONU 5.000 m3
PİST BETON TABAKASI 105.000 m3

Facebook ile Yorum Yapın

2 YORUMLAR

  1. MAALESEF İÇİMİZDEKİ HAİNLER, SATILMIŞLAR O KADAR FAZLA Kİ, ÇORUM’A HAVAALANINI AÇIK AÇIK İSTEMİYORUZ DİYORLAR. BUNU DİYENLER YA MERZİFON’A YA DA YOZGAT’A SATILMIŞLAR. BUNUN BAŞKACA İZAHINI BEN BİLMİYORUM. BUGÜN MERZİFON’A GELEN UÇAKTAKİ YOLCULARIN YÜZDE 80 İ ÇORUM YOLCUSU. TABİ BİZİM VEKİLLERİN TUZU KURU. NASILSA MERZİFONDAN KENDİLERİNİ KARŞILAYAN ÖZEL ŞOFÖRLERİ VAR. AMA O KIŞIN SOĞUĞUNDA, YAZIN SICAĞINDA ŞOFÖRÜDE MERZİFONLU OLAN BİR SERVİSE BİNERLERSE NE DEMEK İSTEDİĞİMİ ANLARLAR.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.