Mersin’in Tarsus İlçesi’nde yapımına başlanan yıllık 30 milyon yolcu kapasiteli Çukurova Bölgesel Havaalimanı inşaatı için kredi arayışına giren yüklenici firma Çukurova Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş., Rus Stroy İnvest ile anlaştı.

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde yapımına başlanan yıllık 30 milyon yolcu kapasiteli Çukurova Bölgesel Havaalimanı inşaatı için kredi arayışına giren yüklenici firma Çukurova Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş., Rus Stroy İnvest ile anlaştı. Ramazan Bayramı’ndan sonra havaalanı inşaatının kaldığı yerden başlayacağı belirtildi.

357 milyon Euro yatırım bedeliyle tamamlandığında Türkiye’nin en büyük havalimanlarından biri olacak Çukurova Bölgesel Havalimanı projesi için kredi arayışında mutlu sona ulaşıldı. Bugüne kadar 60 milyon Euro harcandığı kaydedilen havaalanının yüklenici firması Koçoğlu İnşaat Sanayi Tarım ve Hayvancılık Ticaret A.Ş. tarafından kurulan Çukurova Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş. yurt içindeki kredi arayışlarından sonra Rus Stroy İnvest firması ile anlaşmaya vardı. Şirket ortaklık ve hisse devir işlemlerinin tamamlandığı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından da onaylandığı ifade edildi.

Anlaşma sonrası bir açıklama yapan Proje Müdürü Ozan Güzel, projenin yüzde 20’lik bölümünün tamamlandığını ancak Türkiye’de yapılan kredi arayışları sonuç vermeyince inşaatın durduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “Bir süredir devam eden yurt dışı kaynaklı finansman ve ortak arayışında sona gelindi konu ile ilgili tüm sözleşme ve devir işlemlerinin tamamlanarak imzalar atıldı. Şu anda bayram ertesinde tekrar hızla başlamak için ekiplerimizi şantiye sahasına mobilize ediyoruz. Ekiplerimizin tekrar sahaya intikalinden sonra proje 24 saat 3 vardiya esasına göre hızla devam edecek ve en kısa sürede havalimanı hizmete girmiş olacak. Projede, yaşanan kısa sureli beklemelerden dolayı sıkıntı olmayacak. Belirlenen süreler dahilinde proje tamamlanacaktır.” dedi. (Mersin Haber)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.