ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırmalar Ajansı, farklı proje fikirleri ile ses getirmeye devam ediyor.

Sahip olduğu 10 uçak gemisi ile Dünya’nın en büyük deniz hava gücüne ve hava kuvvetlerine sahip olan ABD’ye yer yüzü ve denizler yetmez oldu. ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırmalar Ajansı (DARPA) uçak taşıyan hava araçlarının üretilmesi konusunda bir plan hazırladı.

Dev zeplinler kullanarak uçuşları doğrudan gökyüzünden başlatmak gibi fikirlerinden, helikopter ve tarzında havada sabit kalma yeteneğine sahip olacak farklı araçlara kadar planlamalar yapılırken, taşıma kapasitesi, maliyet ve üretim zorlukları nedeniyle rafa kaldırılan projeler 21. yüzyıl teknolojisi ile yeniden masaya gelmek üzere.

USS Macon isimli dev zeplinle 1930’larda hayallerine çok yaklaşan ABD F9C-2 Sparrowhawk uçaklarını dev bir zeplin sayesinde gökyüzüne çıkarmayı başarmıştı. Ancak Zeplin kullanmanın savunma zorlukları göz nedeniyle kısa vadede son bulan bir proje olmuştu USS Macon.

USS_Macon_F9C F9C_in_USS_Akron_hangar1932

Gelişen teknoloji ve yeni hava aracı tasarımları DARPA’yı yeniden harekete geçirmeye yetti. Quadrocopterler sayesinde gelişen yerinden kalkış teknolojileri ve artık insansız olarak görevlere çıkan hava araçları sayesinde güvenlik ve hareket alanı gibi sorunlar artık daha kolay çözülebilir bir hal aldı.

Yakın gelecekte, C-130 benzeri nakliye uçaklarının insansız hava araçlarını görev bölgesine ulaştırmak için kullanıldığını göreceğiz gibi. Bu sayede hem görev sahasına daha hızlı ulaşacak olan sistemler hem de daha uzun süre bölgede uçuş gerçekleştirebilecek.

DroneAircraftCarrierSMALL

Hayaller Gerçek Olmak İçindir başlıklı haber için;

Hayaller Gerçek Olmak İçindir

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.