Cumhurbaşkaşkanı Abdullah Gül için Devlet Denetleme Kurulu tarafından hazırlanan raporda savunma sanayiinde gelişme sağlanamamasının nedeninin asker sivil ilişkilerindeki yapısal sorundan kaynaklandığı belirtildi

Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu (DDK) raporunda, Türk savunma sanayinin yeterli performans gösterememesinde asker-sivil ilişkilerindeki yapısal sorun olduğuna dikkat çekildi.

Savunma sanayiinde dünyada güçlü bir rekabet yaşanacağına işaret edilen DDK raporunda şu uyarılar sıralandı:

“Savunma politikasının diğer alanları da kapsayacak bir biçimde belirlenememesi ve savunma sanayinin yeterli bir performans gösteremeyişinde; ozellikle, asker-sivil ilişkilerinde yaşanan demokratik istikrarsızlıklar ve uygulamalar etkili olmuştur. Etkin bir rol dağılımı ve eşgüdüm kültürü üretemeyen bir kamu yönetimi yapılanması icinde; savunma sektorunun ortakları arasında kamu yönetiminin rasyonel olmayan bir şekilde paylaşımı ve ortak politika oluşturma zorlukları, savunma politikasının oluşumunu ve savunma sanayiinin gelişimini olumsuz yonde etkilemiştir.”

ASKERİ BÜROKRASİ

DDK raporunda asker-sivil ilişkisinde istenen dengenin kurulamadığına da işaret edildi:

“Çoğunlukla askeri yapı ve yaklaşımların oluşturduğu savunma bürokrasisi esasen siyaset kurumu tarafından belirlenmesi gereken politika ve stratejiler konusunda siyasetten yeterli girdi almadan calışma alışkanlıklarını sürdürmüştür.

SAVUNMAYA YATIRIM ARTTI

Sonuçta politika ile uygulama arasında olması gereken bağ oluşmamış, siyaset kurumu kendisinin ürünü olarak görüp sahiplenmediği politikaları ihmal etmiş, bürokrasi ise uygulamaya yönelik calışmalardan politika oluşturmaya kadarki tum alanlarda bütüncüllükten uzak ve rasyonel olmayan kararlar almaya devam etmiştir.”

Raporda SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) verilerine işaret edilerek ABD’nin savunma harcamalarında yüzde 32 oranında düştüğüne işaret edildi. İngiltere, Almanya ve Fransa’nın da Soğuk Savaş sonrasında savunma harcamalarının azaldığı belirtilirken Türkiye ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Soğuk Savaş sonrası birçok ulkenin savunma harcamalarında yaşanan bu düşüşlere rağmen Türkiye’nin savunma harcamalarında herhangi bir azalma görülmemiştir.

1998 yılında 19,44 milyar ABD Doları savunma harcaması yapan Türkiye’nin bu harcamaları 2012 yılında 17,9 milyar ABD Doları ile dunya toplam savunma harcamalarının yüzde 1,03’unu gercekleştirmiştir”

GELİŞME YOK

Raporda Türkiye’nin yaptığı yüklü harcamaya karşın gelişmişliğinin ‘halen arzulanan düzeye ulaşmadığı’ belirtilirken, bunun nedenleri arasında şunlar sıralandı:

“Dışa bağımlılıkların yarattığı etkiler, genel sanayileşme politikası ile ilgili eksiklikler”

İHRACAT DA İTHALAT DA ARTTI

Savunma sanayinin ivme kazandığı da belirtilen raporda, “2008-2012 yıllarını kapsayan dönemde Türkiye, dünyanın en çok savunma ihracatı yapan 24’üncü, en cok savunma ithalatı yapan 11’inci ulkesidir” denildi. Sektörde 2012 yılında 772 milyon ABD Doları Ar-Ge harcaması yapıldığına işaret edildi.

ASELSAN GERİDE KALDI

Türk savunma sanayiinin dünya sıralamasında yer alamadığına işaret edilirken ve ilk 100 içerisinde 76’ncı sırada Aselsan ve 83’uncu sırasında TUSAŞ’ın bulunduğu belirtildi ve şu ifadelere yer verildi: “Ciro bakımından ilk 100 firma arasına girmek onemli olmakla birlikte firmalarımızın toplam cirolarına (1.740 milyon dolar)bakıldığında, gelişmiş ülke firmaları ile büyük farkın bulunduğu ve bu farkın kısa zamanda kapanamayacağı gorulmektedir. Ülkemizde savunma sanayii firmalarının daha çok iç talebi karşılamak icin üretim yaptıkları görülmektedir. Uzun donemde sektordeki yurtici talepte daralmalar yaşanacağı ve bu nedenle mutlaka ihracata yonelik bir sanayileşme politikası izlenmelidir”

(Duygu Güvenç-Posta212)

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.