Hellenic Seaplanes şirketinin kurmayı planladığı 10 merkezî deniz uçağı terminallerinden biri Dedeağaç’a (Alexandroupoli) kurulacak. Şirket deniz uçaklarıyla Yunanistan’ın 112 bölgesini birbirine bağlamayı hedefliyor.

Şirketin hazırladığı haritaya göre Batı Trakya’nın da içinde yer aldığı Doğu Makedonya – Trakya Eyaleti’nde, Kavala, Taşöz (Thasos) ve Semadirek’te de (Samothraki) daha küçük terminaller kurulacak.

Pire ve Selanik’e iki büyük deniz uçağı terminali kurmayı planlayan Hellenic Seaplanes şirketi Dedeağaç, Kalamata, Halkida, Volos, Milos, İstanköy (Kos), Lesvos, Amfilohia, Siros ve Hanya şehirlerine ise 10 merkezî terminal kuracak.

İki büyük terminalde 15’ten fazla uçak için yer ayrılacak, 10 merkezî terminalde ise 3-10 arası uçak barındırılabilecek. Küçük terminallerde ise sadece 1 uçak için yer ayrılacak.

Deniz uçağı ile Dedeağaç – Semadirek seferi 17 dakikada gerçekleştirilebilecek. Öte yandan Dedeağaç – Volos seferi ise 65 dakikada yapılabilecek. Deniz uçakları sadece gün ışığında sefer yapabildiği için bütün seferler gündüz saatlerinde olacak.

Dedeağaç ve Semadirek’e yönelik seferlere kesin gözüyle bakılırken, Taşöz, Midilli, İstanbul, İzmir, Gökçeada, Volos, İgumenitsa ve Yanya gölü de düşünülen seferler arasında yer alıyor.

(Azınlıkça)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.