Artık alıştık. Alışveriş siteleri üzerinde  kullanılmış uçak satın almak mümkün.

Yine böyle biri geçtiğimiz gün  bir   ilan sitesinde yayınlandı. Görünüre fiyat ‘ehven” .Sitede satıcıya ait iletişim telefonları da mevcut.

Uçak 1986 model Airbus ve  ikinci el olarak sahibinden satılıyor.İstenen fiyat 120.000 Dolar. Takas istenmiyor.

Fiyatlara motor ve uçuş aletleri dahil değilmiş!

İlandaki detaylarda, ”Uçak gökyüzündeki ömrünü doldurmuş , uçamaz durumda satılmaktadır. Restaurant , Cafe veya Dekor olarak kullanılabilir.” denilirken , ”Uçağın motorları ve kokpit cihazları verilmeyecektir. Arzu edilirse ayrıca motor ve uçuş aletleri de fiyatlandırılabilir.” ifadesi yer alıyor.

Atatürk Havalimanı’nda haciz ve uçuş özelliğini kaybetmesinden dolayı hurdaya dönüşen  büyük ve küçük gövdeli uçaklar bulunuyor. Uçuş ömürlerini tamamlayan bu uçaklar, yıllardır devam eden haciz davalarından dolayı hem satılamıyor ,hem de havalimanında yer işgal ediyor.Davalar sonuçlandıkça uçakların  haciz kanalıyla satılması için ayrı bir süreç başlatılıyor.

Bu hurda uçaklar  yıllardır bulundukları genel havacılık apronundan  alınarak,  geçtiğimiz Kasım ayında  askeri koruganların kaldırılarak  sivilleştirilen Atatürk Havalimanı’nın güneyindeki, ‘Y’ apronu adı verilen yere nakledilmişti. (Bağımsız Havacılar)

Not:Fotoğraf temsilidir

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.