Deniz ve Hava kuvvetlerinin çekişmesi ABD ile İngiltere’nin arasını açabilir

0

Birleşik Krallık (İngiltere) ile Amerika Birleşik Devletleri’nin arasında F-35 savaş uçağı girecek gibi.

Kraliyet Donanmasında (RN) görevli kaynaklara dayandırılan habere göre Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) bir süredir F-35 savaş uçağı alımında önümüzdeki dönemde yapılacak siparişlerin bir kısmının RN tarafından kullanılacak Kısa Kalkış ve Dikine İniş (STOVL) özelliğine sahip B modeli yerine kara konuşlu olarak RAF tarafından kullanılabilir A modeli olması için baskı yapıyor.

RN kaynakları bu yönde bir değişiklik yapılarak toplamda 138 adet sipariş verilmesi planlanan F-35B modeli sayısının düşürülerek F-35A modeline dönüştürülmesinin her biri üç milyar Sterlin değerindeki HMS Queen Elizabeth ve HMS Prince of Wales İngiliz uçak gemilerinin kapasitesini önemli ölçüde düşüreceğini ifade etti.

İngiliz Sky News’de yer alan haberde RN kaynaklarından birisi “Bu uçak gemisi programını tamamen zayıflatacaktır. Ortada RAF’ın kara konuşlu F-35’e sahip olması hiçbir neden yok. Eğer o uçak gemisinden uçamıyorsa alınmaması gerekir. Donanma gerçekten RAF’ın ülke için en iyisi olan bir seçeneğin önüne kendisi için için iyi olanı koyacağına inanamıyor. Bu kesinlikle utanç duyulacak bir konu bunun bir an önce durdurulması gerekli.” ifadelerini kullandı.

İngiltere Savunma Bakanlığı F-35 Müşterek Taarruz Uçağı programında tamamı B modeli olmak üzere 138 uçak almayı planlıyor.

OLASI DEĞİŞİM ABD İLE İLİŞKİLERİ DE ETKİLER

İngiliz Donanma kaynakları F-35 siparişlerinin bir kısmının B modelinden A modeline dönüştürülmesini ABD ile ilişkileri de etkileyeceğini düşünüyor. Donanma kaynaklarına göre uçak gemisi programlarının gelişimi için 2010 yılında donanmanın gerçekleştirdiği fedakarlığın gelecekte ABD Donanması ile gerçekleştirilecek ortak çalışmalarla telafi edilmesinin planlandığı ve eğer İngiliz uçak gemilerinde bir kabiliyet kaybı yaşanırsa bunun ABD Donanması ile ilişkileri dolayısıyla ikili ilişkileri etkileyeceği ifade edildi.

Kaynak: www.bagimsizhavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.