Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük müşterisi olduğu F-35 Müşterek Taarruz Uçağı projesinde yeni bir dönüm noktasına ulaşıldı.

Bir gövde modelinden üretilen ve farklı görev tanımlarına sahip olan F-35 Müşterek Taarruz Uçağı projesinde önemli bir noktaya ulaşıldı. ABD Deniz Kuvvetleri F-35 projesinin kısa kalkış ve dikine iniş yeteneğine sahip Helikopter ve Uçak gemilerine konuşlandırılması planlanan B modelinin operasyon kapasitesine ulaştığını açıkladı.

F-35 MTU projesinin büyüklüğü sebebiyle geliştirme sürecinin içerisinde başlayan teslimatlar kapsamında önümüzdeki süreçte ilk aşamada 10 uçaklık bir F-35B paketi ABD Deniz Kuvvetleri’ne eğitim ve altyapı çalışmaları amacıyla teslim edilecek. Uçağın gelişiminin tamamlanması planlanan 2017 yılına kadar gerçekleştirilecek teslimatlarla ABD Deniz Kuvvetleri uçağın eğitim ve altyapı ihtiyaçlarına yönelik çalışmalarını yapmayı ve 2017 yılı itibarıyla tam operasyon kapasitesinde kullanmayı hedefliyor. Geliştirme süresi içerisinde yapılacak teslimatlar ilerleyen süreçte modernizasyon programı ile son sürüm ile aynı kapasiteye ulaştırılacak.

ABD Deniz Kuvvetleri’nin 340 adet F-35B uçağı teslim alması bekleniyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.