Türk Hava Kurumu Çorum Şube Başkanı Recep Öztuna, yaklaşan kurban bayramı nedeniyle basın açıklamasında bulunarak, her yıl olduğu gibi bu yıl da Türk Hava Kurumu’na kurban derisi yardımı yapılabileceğini söyledi.

Türk Hava Kurumu’nun devlet bütçesinden herhangi bir yardım almadığını ve halkın verdiği kurban derisi, fitre, zekat, bağış ve diğer ticari gelirleri yine halkın kullanımına sunduğunu ifade eden Öztuna, THK’nın bu konuda tek kuruluş olma özelliğini taşıdığını da belirtti.

THK’nın 5 ağustos 1925 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile “Kamuya yararlı dernek” statüsüne alındığını ve izin almadan yardım toplama statüsünde bulunan derneklerden sayıldığını belirten Öztuna bu kapsamda Türk Hava Kurumu yardım toplama faaliyetlerini yasaların verdiği yetki doğrultusunda önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da gönüllülük esasına göre devam ettireceğini kaydetti.

Öztuna, “Türk Hava Kurumu, elde edilen gelirlerin tamamını kendi faaliyetleri olan yangın söndürme uçakları ile orman yangınlarına havadan müdahalede, hava ambulans uçakları ile yaralı ve organ naklinde, gençlerimize ücretsiz havacılık kursları açmada, hava yolu şirketlerine pilot yetiştirmede, Türk Hava Kurumu Üniversitesi ile hava yolu şirketlerine kalifiye eleman yetiştirmede, gençlerimize iş imkanı sağlamada, Hava Harp Okulu öğrencilerinin ilk planör eğitimlerini vermede ve okullara kırtasiye malzemesi yardımı yapmada kullanılmaktadır. Ayrıca Türk Hava Kurumu Havacılık ve Uzay Üniversitesi’nde şehit ve gazi yakını başarılı öğrenciler ücretsiz, tam burslu veya kademeli burslu olarak eğitim almaktadırlar” dedi.

(Çorum Haber)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.