Dalaman Havalimanı’nın işletilmesi ihalesini kazanan YDA İnşaat’ın, ilk taksidi ödemesi dolayısıyla JW Marriot Otel’de tören düzenlendi.

Törende konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Lütfi Elvan, Dalaman Havalimanı’nın işletilmesi ihalesini kazanan YDA İnşaat’tan ilk tahsilatın yapılacağı gün olması nedeniyle bugünün önemli olduğunu belirterek, “Dün Bodrum Milas Havalimanı için benzer bir tören düzenledik. Bugün ikincisini düzenliyoruz. Gerçekten gurur verici bir tablo, özlem duyulacak bir tablo. Hele hele dünyada halen birçok ülkede krizlerin yaşandığı, ekonomide daralmanın görüldüğü bir dönemde özel kesim ile kamunun bir araya gelip böyle bir projeyi gerçekleştirmesi Türkiye için, hükümetimiz için gurur vesilesi” dedi.

İş adamlarını, devlete ve hükümete güvenmeleri dolayısıyla kutlayan Elvan, hükümetin de özel sektöre güvendiğini söyledi. Bir kuruş harcama yapmadan devletin kasasına 700 milyon avronun üzerinde kaynak girdiğini ifade eden Elvan, şöyle devam etti:

“Diğer taraftan 200 milyon avroluk varlık kazanıyoruz. Orada bir terminal binası kazanıyoruz. Halkımızın da büyük bir kazancı var. Hizmet sunumu güzelleşiyor, hizmetin kalitesi yükseliyor. Bu işi alan firmamız da para kazanıyor, istihdam sağlıyor. Kaybeden kesim yok. Birilerinin söylediği gibi hükümetimiz birilerine rant sağlamıyor. Hükümetimiz Türkiye’yi büyütüyor, güçlendiriyor, Türkiye’de istihdam sağlıyor. İşte gerçek istikrar bu.”

Türkiye’nin dünyaya örnek teşkil edecek yap-işlet-devret modellerine imza attığını anlatan Elvan, bunların en önemli örneklerinden birinin 3. havalimanı projesi olduğunu kaydetti.

Kamu özel işbirliği içinde Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünce 18 projenin hayata geçirildiğini bildiren Elvan, birçok havalimanının işletme hakkının devriyle özel kesime açılacağını söyledi.

Havayolunda son yıllarda önemli gelişme sağlandığını vurgulayan Elvan, havacılık sektöründe uçak imalatına yönelik çalışmalara başladıklarını, bu konuyla ilgili haberleri ileride paylaşacaklarını belirtti.

Karayolu ve demiryolunda da önemli gelişmeler sağlandığına dikkati çeken Elvan, “Bir ülkenin hızlı kalkınması, gelişmesi isteniyorsa olmazsa olmaz koşullardan biri güçlü ulaşım alt yapısına sahip olması. Eğer siz güçlü ulaşım altyapısına sahip değilseniz o ülkenin gelişmesinden, kalkınmasından bahsetmek mümkün değil” dedi.

Türkiye’deki havalimanlarının kapasitelerinin üzerinde performans gösterdiklerini belirten Elvan, 13 yıl önce 30 milyon olan havayolu yolcu sayısının bugün 150 milyonu geçtiğini anlattı.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, “Dalaman Havalimanı, Türkiye havalimanları arasında yolcu trafiğinde temmuz sonu itibarıyla 7’nci sırada, Avrupa havalimanları yolcu sıralamasında ise 87’nci sırada bulunuyor” dedi. Birdal, Dalaman Havalimanı işletme hakkı devri projesinin 17’nci önemli projeleri olduğunu söyledi.

Havalimanının konfor, hizmet kalitesi bakımından dünyayla yarıştığını ve ülkeyi ziyaret edenlere birinci sınıf hizmet sunduğunu belirten Birdal, Türkiye havalimanları arasında yolcu trafiğinde 2014 yılı temmuz sonu itibarıyla 7’nci, Avrupa havalimanları yolcu sıralamasında ise 87’nci sırada bulunduğunu kaydetti.

Birdal, havalimanının, modern bir havalimanında bulunması gereken tüm tesis ve imkânlara sahip olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Muğla Dalaman Havalimanında yolcu trafiği; 2013 yılında 4 milyon 55 bin 630’dur. 2014 temmuz sonu itibariyle 2 milyon 160 bin 719 bin olan yolcu sayısının yıl sonunda 4,5 milyona ulaşması beklenmektedir. Bu yılın temmuz sonu itibariyle yolcu trafiğinin yüzde 77’si dış hat, yüzde 23’ü iç hat olarak gerçekleşmiştir. Temmuz sonu itibariyle 2013’ün yolcu trafiğine göre iç hatlarda yüzde 11, dış hatlarda yüzde 4 artış sağlanmıştır. 2013 sonu itibariyle toplam uçak trafiği 30 bin 320 olarak gerçekleşmiştir. 2014 sonunda bu rakamın 32 bin 911’e yükselmesi beklenmektedir.”

YDA Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, 2006’da hizmete açılan Dalaman Havalimanı Dış Hatlar Terminalini yaparken, Türkiye’ye kazandırılan çok önemli bir eser olacağına inandıklarını söyledi.

Havalimanının, hali hazırda yaklaşık 4,5 milyon yolcuya hizmet verdiğini belirten Arslan, Dalaman’a 106 bin metrekare kapalı alana sahip yeni bir iç hatlar terminali kazandıracaklarını ifade etti. Arslan, şöyle konuştu:

“Yeni terminal binası teknik ve görsel açılardan çok ayrıcalıklı bir proje olacak. Mevcut dış hatlar terminali 96 bin 417 metrekare toplam kapalı alana sahip, yeni yapılacak iç hatlar terminali ise 105 bin 585 metrekare kapalı alana sahip olacak. Yeni iç hatlar terminalinin bünyesinde 8 konveyör ve 7 yolcu köprüsü bulunacak. Yani çok daha kapsamlı ve büyük bir terminali inşa edeceğiz.”

Hüseyin Arslan, 25 yıllık işletme hakkının devir bedeli olan KDV dahil 831 milyon 900 bin avro ve yeni yapacakları 200 milyon avroluk iç hatlar terminaliyle toplamda 1 milyar avroluk dev bir yatırıma imza attıklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından 70 milyon 500 bin avroluk ve 831 milyon 900 bin avroluk temsili çekler, Bakan Elvan’a, YDA Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan tarafından takdim edildi. Dalaman Havalimanı’nın temsili anahtarı da YDA Grup yöneticilerine verildi.

DHMİ DALAMAN from DHMI on Vimeo.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.