DHMİ Genel Müdürlüğünce yolcuların kış aylarında kar ve buzlanmadan dolayı mağdur olmaması için gerekli tedbirler alındı.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, havayolunu kullanan yolcuların kış aylarında kötü hava koşulları, kar ve buzlanmadan dolayı mağdur olmaması için bin 250 ton buz önleyici/buz çözücü (de-icing) sıvı malzeme kullanacak.

DHMİ Genel Müdürlüğünce havayolunu kullanan yolcuların kış aylarında kötü hava koşulları, kar ve buzlanmadan dolayı mağdur olmaması için gerekli tedbirler alınırken, havalimanlarında karla mücadele çalışmaları aralıksız devam ediyor.

22.jpg

Kış boyunca tüm havalimanlarında etkili ve hızlı bir karla mücadele çalışması yürütebilmek için hazırlıkları tamamlayan Genel Müdürlüğün, karla mücadele fod temizliği ve benzeri hizmetlerde kullanılan araç filosu 17 kar küreme aracı, 4 uçak ve köprü altı kar mücadele aracı, 57 çekerli tip kombine kar mücadele aracı, 32 kompakt tip kar mücadele aracı, 9 greyder, 38 kar küreme ve de-icing sıvı serpme aracı, 99 pist frenleme ölçüm cihazı ve 8 pist frenleme ölçüm aracından oluşuyor.

Ülke genelindeki havalimanlarında çalışan görevliler, 7 gün 24 saat esasına göre Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatınca (ICAO) belirlenen esaslar çerçevesinde çalışmalarını yürütüyor. Kış süresince havalimanlarında kullanılmak üzere 2015-2016 kış sezonu için bin 250 ton buz önleyici/buz çözücü sıvı malzeme tahsis edildi.

Genel Müdürlük, eğitimli ve tecrübeli personelin kontrol ve işletimindeki 61 adet Aletli İniş Sistemi (ILS), 69 adet VHF Frekansında Çalışan Çok Yönlü Radyo Seyrüsefer İstikamet Cihazı (VOR),  71 adet Yönlendirilmemiş Radyo Yayını (NDB) ve 127 adet mesafe ölçüm cihazı (DME) ile her türlü hava koşulunda gecikme ve iptalleri en aza indirmeyi hedefliyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.