DHMİ, Esenboğa Havalimanında bulunan ILS sisteminin CAT II’ye düşürülmesi konusunda hangarın, ILS sistemine hiçbir olumsuz etkisinin bulunmadığı duyurdu.

Devlet Hava Meydanları İşletmesinden (DHMİ), Esenboğa Havalimanı’nda ILS sisteminin CAT II’ye düşürülmesiyle ilgili, “Gerçekleştirilen inceleme ve sinyal performansına yönelik simülasyon çalışmaları neticesinde, ILS CAT III sinyalleri üzerindeki olumsuz etkinin, pistin 5 no’lu apron bölgesinde bulunan devlet uçakları hangarından kaynaklanmadığı kesin olarak anlaşılmıştır” açıklaması yapıldı.

DHMİ tarafından bazı basın yayın organlarında çıkan haberler üzerine yapılan yazılı açıklamada, Esenboğa Havalimanı’nda devlet uçaklarına hizmet veren hangarın, havalimanındaki ILS sistemlerine hiçbir olumsuz etkisinin bulunmadığı belirtilerek şunlara yer verildi:

“Esenboğa Havalimanı 03R pistinde hizmet vermekte olan ILS sistemi 20 Ocak 2010’da CAT IIIc olarak hizmete verilmiş, 24 Mart 2014’te kuruluşumuz tarafından gerçekleştirilen uçuş kontrolleri sonucunda sistemin kategorisi CAT II’ye düşürülmüştür. Sistem halen CAT II elektronik sinyal performans seviyesinde hizmet vermeye devam etmekte. Kuruluşumuzca gerçekleştirilen inceleme ve sinyal performansına yönelik simülasyon çalışmaları neticesinde, ILS CAT III sinyalleri üzerindeki olumsuz etkinin, pistin 5 no’lu apron bölgesinde bulunan devlet uçakları hangarından kaynaklanmadığı kesin olarak anlaşılmıştır. Nitekim devlet uçakları hangarının devreye girmesinden sonra da ILS sistemi bir süre CAT III seviyesinde hizmete sorunsuz şekilde devam etmiştir. 24 Mart 2014’teki kontrollerde tespit edilen ve kesinlikle devlet uçakları hangarından kaynaklanmayan olumsuz etkilerin gerçek nedeni çok yönlü olarak araştırılmaktadır. Yansımaların bertaraf edilmesine ve sistemin CAT III performansına tekrar çıkarılmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.”

(TRT Haber)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.