DHMİ bazı haber kaynaklarında çıkan haberler sebebiyle açıklama yayınladı;

Bazı gazete ve internet sitelerinde, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanmış olan bir iddianame çarpıtılmak suretiyle asılsız ve kasıtlı değerlendirmelere yer verilmiştir.

İddianemede yer alan ihalelerle ilgili idari ve hukuki süreç, haberde ismi kasıtlı olarak ön plana çıkarılmaya çalışılan ve iddialarla doğrudan hiçbir alakası bulunmayan DHMİ Genel Müdürü Sayın Orhan Birdal tarafından başlatılmıştır.

Habere konu olan işlemlerin gelişme süreci özetle şöyledir; 

2007-2008-2009 yılında çeşitli havalimanlarında yapılan bazı elektrik projeleriyle ilgili ihale ve alımlar tamamlanıp alınan sistemler hizmete girdikten sonra Genel Müdürümüz Sayın Orhan Birdal’a, 2009 yılında bir ihbar mektubu ulaştırılmıştır.

Mektupta, ihaleyle alakalı 5 DHMİ personelinin firmalarla irtibatta oldukları, hatta firma yetkilileriyle çıkar ilişkileri bulunduğu iddia edilmiştir.

Bu konulardaki titizliği ve duyarlılığı bilinen Genel Müdürümüz, ihale sürecinin tamamlanmış olmasına rağmen, iddiaların ciddi şekilde incelenmesi için Teftiş Kurulu Başkanlığını görevlendirmiştir.

Düzenlenen müfettiş raporunda, ihbar mektubunda adı geçen 5 personelin yüklenici firmalarla çıkar ilişkisi içinde oldukları, kredi kartı çıkartılarak hesaplarına para yatırıldığı iddiaları yer almıştır. Teftiş raporu, Genel Müdürümüz Orhan BİRDAL tarafından onaylanmış ve yine Genel Müdürümüzün talimatı ile raporda yer alan iddialar konusunda, firma ve 5 kişi hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. 

Savcılıkça yapılan inceleme neticesinde atılı suçtan dolayı 2 kişi hakkında düzenlenen iddianame doğrultusunda Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılmış, diğer 3 kişi için kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilmiştir.

Dava açılan 2 kişinin Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanması devam ederken, yine Genel Müdürümüzün onayı ile aynı 5 kişi hakkında, 9 ihaledeki yaklaşık maliyetin yüksek hesaplandığı iddiasıyla ek soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma neticesinde Savcılığa ikinci kez suç duyurusunda bulunulmuştur. Bunun üzerine Cumhuriyet Savcılığı, soruşturma raporu doğrultusunda dosyayı bilirkişiye havale etmiştir. Görüldüğü gibi, habere konu olan iddialar hakkında yürütülen tüm idari ve hukuki işlemler Genel Müdürümüz Orhan Birdal’ın talimatı, onayı ve takibi sayesinde gerçekleştirilmiştir.

Özellikle son 12 yılda kuruluşumuzu küresel bir marka haline getiren çok büyük projelere imza atılmıştır. Öz kaynaklarımız ve KÖİ projeleriyle Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımları hayata geçirilmiştir. Devlet Hava Meydanlarında gerçekleştirilen en küçük ihale ve alımdan, dünya çapındaki projelerin ihalelerine kadar tavizsiz bir şekilde riayet edilen en temel ilke ‘açıklık ve şeffaflıktır. 

Habere konu olan işlemler hakkında DHMİ üst yönetiminin sergilediği duyarlı tutum, bu konudaki kurumsal titizliğimizin bir kanıtıdır. Diğer tüm ihaleler gibi söz konusu 9 ihale de  kamuya açık bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bu ihalelere katılan firmalar idareye ve Kamu İhale Kurumuna itirazda bulunmamışlar, idari yargıya da başvurmamışlardır. Bu gibi yasal zorunluluklar olmadığı halde, DHMİ yönetimi ihbar mektubunu işleme alma titizlik ve duyarlılığını göstermekte tereddüt etmemiştir. Bu gerçekler göz ardı edilmek suretiyle,  kuruluşumuzun ve Sayın Genel Müdürümüzün kamuoyu önünde yıpratılmaya çalışılması basın ahlakının açıkça ihlali ve hukukun katledilmesidir.

DHMİ Genel Müdürlüğü olarak hukuka saygılıyız; yargılamalar sonrasında adaletin tecelli edeceğine ve iftira kampanyası yürütenlerin mahcup olacaklarına inanıyoruz. Yöneticilerimizi ve kuruluşumuzu yıpratmaya yönelik bu beyhude ve kasıtlı çamur atma çabalarını esefle kınıyoruz.

DHMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.