Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nün 2014 yılı 2. koordinasyon toplantısı, Esenboğa Havalimanı’nda yapıldı.

Esenboğa Havalimanı Başmüdürlüğü’nün ev sahipliği yaptığı ve iki gün süren toplantıya DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, Genel Müdür Yardımcıları Mehmet Ateş, Mehmet Karakan ve Celal Özuğur ile DHMİ Genel Müdürlüğü Daire Başkanları, Havalimanları Başmüdür ve müdürleri katıldı. Toplantıda, Genel Müdürlüğün ve Havalimanlarının 2014 yılı yatırımları ile faaliyetleri ele alındı.

3n

Toplantı bitiminde değerlendirmelerde bulunan DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, iki gün süren ve istişarelerin yapıldığı, sorunların masaya yatırıldığı toplantının oldukça verimli geçtiğini söyledi.

Birdal konuşmasını şöyle sürdürdü:

“DHMİ DÜNYANIN EN ÖNEMLİ KURULUŞLARINDAN BİRİSİ HALİNE GELDİ”

Kuruluşumuzun bulunduğu konumdan  daha yukarılara çıkarılması ve çıtayı daha da yükseltmek, ülke ekonomisine, ülke havacılığına ve hatta dünya havacılığına daha çok katkıda bulunmanın nasıl mümkün olacağı bu toplantıda dile getirildi.  İkinci koordinasyon toplantımız, buna imkan tanıyan bir beyin fırtınası, bir  fikir cimnastiği şeklindeydi. Gerçekten güzel fikirler ortaya koydunuz, ihtiyaçlarınızı söylediniz, düşüncelerinizi belirttiniz.  İnşallah kuruluşumuzun önce 2015’e sonra da 2023’e ondan sonra da 2071’e giden yolda daha emin adımlarla ilerlemesine bu toplantılar vesile olacaktır.

Şu anda bulunduğumuz yer itibarıyla, konum itibarıyla gerçekten DHMİ Genel Müdürlüğü Türkiye Ekonomisinin vazgeçilmezi olan bir kuruluş haline gelmiştir. DHMİ Türkiye Ekonomisinin vazgeçilmez kuruluşu olmasıyla birlikte Dünya Havacılığının da en önemli kuruluşlarından birisi haline gelmiş bulunuyor. Bugün dünyada Devlet Hava Meydanları kadar Hava Limanı konusunda işletme yeteneğine sahip başka bir kuruluş yok. Yani dünyanın en fazla havalimanını yapan, bitiren, işleten kuruluşuyuz. Bir de bunun üzerine 1 milyon m2 gibi çok büyük bir hava sahasını yönetme görevimizi ve becerimizi de eklerseniz kuruluşumuzun ne kadar devasa bir kuruluş olduğunu ancak o zaman değerlendirebilirsiniz.

4

DÜNYA BİZİ TAKİP EDİYOR…

Toplantının ilk gününde de  bir nebze bahsettiğimiz gibi biz belki içinde bulunduğumuz büyüklüğü tam anlamıyla algılamayabiliriz. Ama inanın;  bizi, bütün projelerimizi, ne yaptığımızı, ne yapacağımızı, yarın hangi adımı atacağımızı merakla bekleyen o kadar geniş bir kitle var ki, Türkiye’de ve Dünyada…Bunun bilincinde olmamız lazım. Bu büyük projeleri gerçekleştirirken, bulunduğumuz havalimanındaki hizmetleri yerine getirirken biraz da bu perspektiften meseleye bakmamız gerektiğini düşünüyorum. Yani konu sadece yönettiğimiz havalimanına bir tane uçağın inip inmemesi meselesi değil, orada şu kadar yolcuya hizmet verilip verilmemesi değil sadece… Bunları yaparken kendimize biçtiğimiz rolü çok iyi belirlememiz lazım.Yani bilmemiz lazım ki yaptığımız ve yapacağımız her iş, ülkemizin yurt dışında tanınması, dünyada tanınması bakımından olumlu ya da olumsuz katkı yapacaktır. 

Bu bakımdan mesai arkadaşlarımızı, gerek doğrudan bize bağlı olarak çalışsınlar, gerekse dolaylı olarak ücretlerini bizden almak suretiyle şirket elemanı olarak çalışsınlar fark etmez, ben dokuz bin DHMİ ailesi diyorum, aslında 4500 kişi daha ilave edersek 13 bin 500 kişilik bir DHMİ ailesine sahibiz. Hizmet satın aldığımız kişiler de bu ileriye gidişte payı olan insanlar… Bütün aile fertlerimizi el üstünde tutmak ve iyi motive etmek hepinizin görevi…

Bu duygularla hepinizi, 2014 yılında ve daha önceki yıllarda gösterdiğiniz performans ve kuruluşumuzu getirdiğiniz noktadan dolayı tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum. 2015 yılının da gerek DHMİ  ailesine, gerek ülkemize, gerekse dünya havacılığına hayırlar getirmesini temenni ediyorum.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.