heid

Attila Doğudan’ın Viyana’da başlattığı ve bugün dünyanın dört bir yanına yayılarak 800 milyonluk ciroyu aşan şirketi DO&CO, Fransa’nın başkenti Paris’in kalbindeki 160 yıllık gurme market zinciri Hediard’ı satın aldı.

 Sabah Gazete’sinden Şelale Kadak’ın haberine göre Hediard  firması, 5 defa el değiştirmiş ve son 7 yılda Rus bir yatırımcının elinde batma noktasına gelmişti.Bu nedenle markayı gıda sektöründe olan bir Fransız alsın istiyorlardı. Ancak mayıstaki satış finalinde jürinin önüne çıkan iki gruptan biri Türk, diğeri de 15 milyar dolarlık bir devdi ancak tek kusuru ana işinin gıda olmamasıydı.
Türk kökenli şirkete gelince yıllardır yeme içme sektöründe ve 2015 ciro hedefi 1 milyar dolardı. Dünya genelinde 28 mutfağı olan bu şirket aynı zamanda 60 havayolu firmasına yemek hizmeti veriyor.
Yıllardır Formula 1’lerde dev VIP organizasyonlara imza atıyor. Futbol şampiyonalarında ihaleleri hep kazanan isim ve yüz binlerce kişiye kusursuz yemekler veriyor.
Viyana’da Attila Doğudan’ın 30 yıl önce kurduğu DO&CO’nun  2015 ciro hedefi 1 milyar dolar.. Dünya genelinde 28 mutfağı olan bu şirket aynı zamanda 60 havayolu firmasına yemek hizmeti veren.DO&C O,  Fransa’da gerçekleşecek EURO 2016 Futbol Şampiyonası’nın tüm yeme içme organizasyonu kazandı..DO&C
DO&CO kurucusu  Attila Doğudan, Hediard’ı renove etmek üzere 6 aylığına kapattı ve satın alma ve renovasyona 3 yıl için 100 milyon dolar ayırdı.
İstanbul ve Viyana borsalarında işlem gören  DO&CO’ hisselerinin, yüzde 58’i halka açık, yüzde 42’si ise Doğudan’da. Şirketin piyasa değeri bugün itibarıyla 600 milyon dolar.

DO&CO’da 9 bin kişi çalışıyor.

New York, Londra, Paris, Frankfurt, Münih ve en son Chicago da dahil olmak üzere 27 kentte mutfakları var.

Euro 2016’yı kazanan Fransa, 10 Haziran-10 Temmuz arasında 10 stadyumda futbol maçlarına ev sahipliği yapacak.
200 VIP konuğun ağırlanacağı Euro 2016’da yeme içme dahil tüm organizasyonun ihalesini kazanan DO&CO , Hediard ve Fransa’nın ünlü şefi Joel Robuchon’la, 10 şehirdeki 51 karşılaşmada servis verecek. Organizasyon boyunca yeme-içme cirosunun 60 ila 80 milyon doları bulması bekleniyor. 

THY ile  ortak şirketi de var.

TURKISH DO & CO 2006 yılında kuruldu.1 Ocak 2007 tarihinden   bu yana Türkiye’nin dokuz büyük havalimanında  “Havayolu İkram” faaliyetini sürdüren şirketin, merkezi  İstanbul Atatürk Havalimanında olmak üzere, Ankara, Trabzon,Adana, Antalya, Dalaman, Bodrum, İzmir ve Sabiha Gökçen havalimanlarında, yaklaşık 1.500 çalışanı ile başta Türk Hava Yolları olmak üzere yerli ve yabancı 63 havayoluna ikram hizmeti  veriyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.