Hakkâri Valiliği Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Türk Hava Kurumu’nca yürütülen ‘’Doğu Uçuyor Projesi’’ kapsamında bir program düzenlendi.

Merzan Mahallesi’ndeki toprak sahada düzenlenen programa, Vali Yardımcıları Cumhur Duran ve Mehmet Emin Taşçı ile THK Havacılık ve Eğitim Başkanı Bekir Akyüz, THK Hakkâri Şubesi Başkanı Salih Kahraman, kamu kurum ve kuruluş amirleri ile model uçak eğitimi alan polis memurları ve Hakkârili çocuklar katıldı.

Programda konuşan THK Havacılık ve Eğitim Başkanı Bekir Akyüz, hükümet tarafından başlatılan çözüm süreci kapsamında; THK tarafından hazırlanan ve bölgelerdeki valilikler ile koordineli olarak yürütülecek olan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini kapsayacak “Doğu Uçuyor” projesinin Hakkâri ilinden başlatıldığını söyledi. Proje bazında ilk olarak 42 Hakkârili öğrenci ve 8 polis memuruna model uçak başlangıç kursu verildiğini belirten Akyüz, ‘’Yapılan araştırmalarda Hakkârili gençlerin havacılığı tercih etme oranlarının yok denecek kadar az olması projenin başlangıç noktasını oluşturmuştur. Neden Hakkârili bir genç uçak mühendisi, uzay mühendisi, pilot hatta astronot olmasın. Bölgede yaşayan gençlerin havacılığa özendirilmesi ve yönlendirilmesi, havacı bir Hakkâri gençliği yaratma, Doğu ve Batı’nın kaynaşmasını sağlamak bu projenin öncelikli hedefleri arasındadır. Türk Hava Kurumu ve Hakkâri Valiliği’nin ortaklaşa düzenlediği bu güzel aktivite ile gençlerimiz havacılıkla tanışmış, emniyet mensubu abi ve ablaları ile kaynaşmış, birbirleri ile kültürel alışverişte bulunarak, kişisel ve sosyal gelişimlerine katkı sağlanmıştır’’ dedi.

Daha sonra Hakkâri’de 22-28 Eylül 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen model uçak kursuna katılan kursiyer öğrenciler arasında en iyi uçak uçurma yarışmaya yapıldı. Takımlara ayrılan öğrenciler polis abileri ve ablalarıyla birlikte yaptıkları model uçakları en iyi şekilde uçurarak yarışmadan birinci gelmeye çalıştılar. Yarışmada dereceye giren takımlara kupa ve ödüllerinin verilmesinin ardından model uçak kursuna katılan kursiyerlere sertifikaları verildi.

Daha sonra Vali Yardımcıları Cumhur Duran, Mehmet Emin Taşçı ve berberindeki kurum müdürleri de sembolik olarak model uçak uçurdular.

Program, Gökçen Havacılık personelinden Okan Çindemir’in radyo kontrollü model uçak akrobasi gösterisiyle sona erdi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.