Bu hafta başında, Madrid- Buenos Aires seferini yapan Air Europa Havayollarına ait Airbus A330 tipi yolcu uçağı, 12 saatlik  olaysız uçuşun son 20 dakikasında hailstorm(dolu fırtınası) ile karşı karşıya kaldı. Yolculardan Andrea Ripoll, o anları  şöyle anlattı:’Sanki bir roller coaster’deydim. Şiddetli dolu ve yıldırımların ardından güçlü bir türbülans yaşamaya başladık.O sırada muazzam bir çaresizlik hissetmekten başka yapacak birşeyimiz yoktu. ” Uçak ekibinden adını vermeyen bir görevli,” Bu doğa olayından en az 230 yolcu ciddi biçimde etkilendi.Kendilerini berbat ve hasta halde hissederek uçağı terk ettiler.” dedi.

A330 uçağının radom (burun) ve kokpit camı ciddi bir biçimde hasar  aldı.

Kokpit ekibi  soğukkanlılığını koruyarak güvenli bir biçimde  Buenos Aires’e teker koydu ve yolculardan büyük alkış aldı.

Dolu yağışı bir uçağın kokpitinden ve  yolcu gözüyle kabinden nasıl algılanıyor ? O dolunun cama çarptığı sıradaki o sesler  ne hissettiriyor?Hailstorm için uçak  motoru üreticileri ise önlemini almışlar. Test çalışmalarıyla motorun reaksiyonunu ölçmüşler. İşte o görüntülerden bazıları…

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.