Ukrayna’nın doğusunda bulunan Donetsk kentinin havalimanın en son durumu, bölgede   cumhuriyet  ilan eden ayrılıkçı Rus güçlerine  bağlı Vostok taburundan bir grubun çektiği  video görüntüleri ile yeniden gündeme geldi.

image.adapt.960.high

Havalimanın kontrol kulesi ve terminal binaları ile eklentilerinin nasıl hasar aldığını gösteren video görüntülerinin arka planında halen devam etmekte olan çatışmalara ait havan topu ve  ağır makinalı tüfek sesleri dikkati  çekiyor.

Bu arada, salı günden başlayarak Ukrayna ordusu Rus temsilcilerle varılan anlaşma çerçevesinde Rusya yanlısı ayrılıkçılarla sert çatışmaların yaşandığı Donetsk Havalimanı çevresinde geçici ateşkes sağlandığı  açıklanmasına rağmen zaman zaman çatışmaların alevlendiği  biliniyor.

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası öncesi 900 milyon dolar harcama yapılarak yenilenen ve  bölgede çatışmaların başladığı  Mayıs ayından beri en yoğun darbeyi alan yerlerin başında gelen havalimanı adını,  Donetsk doğumlu  (1891-1953) 20 ‘inci yüzyılın en önemli yorumcularından  biri sayılan ünlü piyanist ve besteci Sergey Prokofiev’den alıyor..

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.