Dünya Bankası’nın verilerine göre Türkiye, 2015 yılında 44.7 milyar dolar ile kamu-özel ortaklığı kapsamında en fazla tutarda özel sektör yatırımı gerçekleştiren ülke oldu. Türkiye’yi liderliğe İstanbul Yeni Havalimanı ve Gebze-İzmir Otoyolu projeleri taşıdı.

Ardı ardına hayata geçirilen dev projeler, Türkiye’yi uluslararası arenada zirveye taşıdı. Dünya Bankası’ndan altyapı projelerine özel sektör katılımına ilişkin yapılan açıklamada, Türkiye’nin 2015 yılında 44.7 milyar dolarlık rekor bir tutara sahip 7 projenin finansal olarak kapanışıyla çıta yükselttiği ifade edildi. Açıklamaya göre Türkiye ulaştırma sektöründeki iki mega anlaşmayla küresel yatırımın yüzde 40’ını sırtladı. Açıklamada, “Bunlar, İstanbul Yeni Havalimanı  ve Gebze-İzmir Otoyolu” denildi.

İkinci Sıra Kolombiya’nın

Rapora göre küresel yatırım 2015 yılında bir önceki yılla karşılaştırıldığında büyük ölçüde değişmedi ve 111.6 milyar dolar oldu. 2015 yılında en fazla yatırım çeken ilk beş ülke sırasıyla Türkiye, Kolombiya, Peru, Filipinler ve Brezilya oldu. Bu beş ülke 74 milyar dolarla gelişmekte olan dünyadaki küresel taahhütlerin yüzde 66’sını oluşturdu. Güneş enerjisi yatırımları, son beş yılın ortalamasını yüzde 72 oranında geçerken, yenilenebilir enerji yatırımları özel sektör katılımlı yatırımların neredeyse üçte ikisini oluşturdu.

Proje Büyüklüğü Zirveye Çıktı

2015 yılında ortalama proje büyüklüğü 419.3 milyon dolarla şimdiye kadarki en yüksek seviyeye ulaştı. Rapora göre bu durum proje sponsorlarının ve kreditörlerin küçük ekonomilerde daha büyük projeleri finanse etmeleriyle birlikte piyasa güveninde bir artış olduğunu gösteriyor. Raporda “Aslında 2015 yılına mega anlaşmalar damgasını vurmuştur ve rekor sayıdaki 40 proje 500 milyon doları aşmıştır” ifadelerine yer verildi

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.