NASA’nın 10 yıl önce Mars’a gönderdiği keşif robotu Opportunity’ye tıpkı bilgisayarınıza attığınız gibi format atıldı. Peki Mars robotu niçin formata ihtiyaç duyar?

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) 2004 yılında Mars’a gönderdiğiOpportunity isimli keşif robotuna format atmak zorunda kaldığını açıkladı. Robotun son zamanlarda bazı sorunlar çıkarttığını ve stabil çalışmadığını açıklayan NASA, robotun flash hafızasını formatlamak zorunda kaldı.

Tıpkı sizin eski bilgisayarınıza yaptığınız gibi Mars robotunun içindeki her şeyi silinerek gerekli sistem dosyaları robotun flash hafızasına tekrardan yüklendi. Aynı işlem Opportunity’nin şu an çalışamaz durumda olan ikiz kardeşi Sprint’e de 2009 yılında yapılmış ve zamanında teknolojidünyasında büyük yankı uyandırmıştı.

Sinyal 11 dakika gecikmeli geliyor

Mars’ın Dünya ile olan uzaklığı sebebi ile robot ile iletişim 11,2 dakika gecikmeli sağlanıyor. NASA Opportunity’yi kontrol ederken ya da formatatarken tüm işlemleri 11,2 dakika sonrasını planlayarak yürürlüğe koyuyor. Opportunity’nin kızıl gezegene nasıl gönderildiğini anlatan güzel bir videoyu ise aşağıda bulabilirsiniz.

(Shiftdelete.net)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.