Uzay Kampı Türkiye ve ESBAŞ’ın kurucusu merhum Tuncer’in adı, ABD Uzay ve Roket Merkezi’ndeki şeref listesine yazıldı

Uzay Kampı Türkiye”nin kurucusu merhum Kaya Tuncer’in adının, “dünyanın en büyük uzay müzesi” sayılan ABD Uzay ve Roket Merkezi’ndeki şeref listesine yazıldığı bildirildi.

Uzay Kampı Türkiye’den yapılan yazılı açıklamaya göre, ABD’nin Alabama eyaleti Huntsville kentindeki Uzay ve Roket Merkezi’nde şeref listesi töreni gerçekleştirildi.

Törene, özel konuk olarak davet edilen Astronot Charlie Precourt ile şeref listesine yazılmaya layık görülen diğer kişiler Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezinin (NASA) eski astronot eğitimcilerinden Michelle Ham, aralık ayında Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidecek Avrupa Uzay Ajansı Astronotu Samantha Cristoforetti, ESBAŞ’ın da kurucusu olan Kaya Tuncer’in yakınları ve merkez yöneticileri katıldı.

Etkinlikte, dünyadaki üç uzay kampından biri olan Uzay Kampı Türkiye’nin kurucusu Tuncer’in adı, şeref listesine yazıldı.

Şeref listesi ile Uzay Kampı ailesinin seçkin üyeleri, eski çalışanları veya mezunları arasından kişisel kariyerlerinde fark oluşturan, kamp programlarının gelişimi ve hedeflerine ulaşması için önemli katkılarda bulunan kişilerin onurlandırılması amaçlanıyor. Listede, ünlü roketbilimci Dr. Wernher von Braun, Uzay Kampı mezunlarından uzaya ilk giden Astronot Dottie Metcalf-Lindenburger, Alabama Uzay ve Roket Merkezi’nin ilk yöneticisi Ed Buckbee dahil 28 kişi bulunuyor.

(posta212)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.