Uçak koleksiyonerleri Paris’teki La Ferte Havaalanı’nda bir araya geliyor. Koleksiyonerlerin filosunda 100 yaşını bulan uçaklarda yer alıyor.

 

Birinci Dünya Savaşı’nın uçan efsaneleri Paris yakınlarındaki La Ferte Havaalanı’nda sergileniyor.

 

Eski uçak sahipleri, pilotlar ve uçuş meraklılarını bir araya toplayan özel havaalanını koleksiyoner Baptiste Salis anlattı:

 

“Evet burada ağır bir tarih yatıyor. Bazı yakıtlı uçaklar tam 100 yaşında ve bu araçlar yüksek performansa sahip olurlar. Onların yaşattığı tüm hisler uçaklardan size geçer.”

 

Salis Uçuş Müzesi olarak da anılan özel havaalanı 1929 yılında açıldı ve 20 yıl sonra Jean-Baptiste Salis tarafından bir uçak hangarı haline getirildi.

 

Salis aile koleksiyonunda 50 farklı uçak bulunuyor ve aile antik uçaklar da yapıyor. Baptiste Salis çalışmalarını anlattı:

 

“Burada sinema filmlerinde kullanılmak üzere uçakları yeniden şekillendiriyoruz ya da tamir ediyoruz. Örneğin arkamdaki uçak ‘Ace of Aces’ filminde Jean Paul Belmondo ile birlikte rol aldı. Bu bir SE5 replikası,aynı kalıba sahipler ama gerçeği değil. Filmde bu modelin gerçeğinden daha iyi uçması gerekiyordu ve biz de orijinal kalıba farklı bir motor ve fren sistemi yerleştirdik.’‘

 

Gaelle Damico ise, hava limanındaki birkaç kadın pilottan biri. O bir Stampe SV4 sahibi. Belçika yapımı eğitim uçağı Stampe SV4, 1933 yılında üretildi ve Belçika ile Fransız ordularında kullanıldı.

 

cernylafertalais1 cernylafertalais2 cernylafertalais3 cernylafertalais4 cernylafertalais5 cernylafertalais6 cernylafertalais7 cernylafertalais8 cernylafertalais9 cernylafertalais10 cernylafertalais11 cernylafertalais12 cernylafertalais13 cernylafertalais14 cernylafertalais15 cernylafertalais16

 

(UTED)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.