Dünyanın önde gelen business jet üreticilerinden Gulfstream’in en uzun menzilli uçağı olan G650ER Istanbul AirShow’da sergileniyor. Görkemli uçak, uçuş menziliyle Airbus A350’ye kafa tutuyor.

Türkiye’nin en büyük havacılık fuarı olan Istanbul Airshow bu yıl Boeing’in dev uçağı B747-8 Intercontinental, Airbus’ın son gözdesi A350 XWB’nin gibi uçakların yanı sıra iş jetlerine de ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en büyük business jet üreticilerinden biri olan Gulfstream’in en yeni ve en uzun menzilli modeli olan G650ER bu yıl 10’uncusu düzenlenen Istanbul AirShow’da boy gösteriyor.

Gulfstream’in saatte 904 km hıza ulaşabilen G650ER modeli 51 bin feet yüksekliğe ulaşabiliyor. Uçağın en önemli özelliği ise durmaksızın (non-stop) 13 bin 890 km mesafeye ulaşabilmesi. Bu özelliği ile dünyanın en uzun menzilli iş jeti unvanını elinde bulunduran G650ER ile İstanbul’dan Avustralya’nın Perth şehrine, ABD’nin Los Angeles, Kanada’nın Vancouver şehirlerine uçulabiliyor.

Toplam 13 yolcu kapasitesine sahip uçak, 2 yıl önce satışa çıkarıldı ve bugün piyasada 55 adet G650ER uçuş yapıyor. Türkiye’de ise Gulfstream’in bu modelinden bulunmuyor.

Dünyanın en uzun menzilli iş jeti G650ER yaklaşık 70 milyon Dolarlık liste fiyatına sahip. (Airporthaber)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.